پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
روش های مختلف کاشت برنج را بشناسیم
روش های مختلف کاشت برنج را بشناسیم

روش های مختلف کاشت برنج را بشناسیم

تبلیغات
روش های مختلف کاشت برنج را بشناسیم
از سری مقالات بخش کشاورزی این بار با مطلب روش های مختلف کاشت برنج را بشناسیم ، با هم همراه می شویم تا ضمن آشنایی با اهمیت زراعت برنج، روش های مختلف کشت آن بیاموزیم.

  امنیت غذایی و داشتن جامعه ای سالم به کمیت و کیفیت تولید محصولات کشاورزی بستگی دارد. براساس شرایط آب و هوایی هر منطقه و رژیم غذایی افراد گرایش به تولید بعضی از محصولات بیشتر است و در کشورهای در حال توسعه، غلات نقش بسیار مهم و اساسی در تامین غذا و بهداشت ایفا می کنند و دارای بیشترین توجه و سطح زیر کشت می باشند.

  برنج یکی از غلات مهمی است که در کشورهای در حال توسعه از استقبال زیاد و مصرف بالایی برخوردار است. اما میزان تولید و صادرات آن ها در جهان چندان قابل توجه نیست. برای رسیدن به خودکفایی در برنج باید علاوه بر متعادل کردن مصرف و اصلاح رژیم غذایی، به دنبال راه های افزایش تولید بود. تامین آب، تجهیز و نوسازی اراضی، استفاده از ماشین آلات در مراحل مختلف تولید برنج، کاشت ارقام اصلاح شده و پر محصول، اصلاح ساختار شالیکوبی ها، درجه بندی و بسته بندی مناسب و رعایت اصول به زراعی می تواند علاوه بر تامین نیاز داخلی، صادرات برنج را نیز به دنبال داشته باشد.

  راهنمای حاضر براساس تجربیات محققان و کارشناسان و کشاورزان خبره تهیه شده است. امید است قدمی کوچک در جهت آشنایی با اصول به زراعی برنج، کاهش هزینه ها و افزایش تولید محسوب شود.

  اهمیت کشت برنج

  برنج بعد از گندم از مهمترین و پرمصرف ترین محصولات کشاورزی است. نان و برنج از غذاهای اصلی مردم هستند و نقش مهمی در تغذیه و سلامت انسان و جامعه دارند. پخت آسان، هضم راحت و تامین میزان زیادی از انرژی بدن توسط برنج باعث شده است که هر روز بر استفاده و اهمیت آن افزوده شود. برای افزایش تولید برنج دو راه اساسی وجود دارد: ۱- افزایش سطح زیر کشت ۲- افزایش تولید در واحد سطح با توجه به محدودیت های منابع آب و خاک، افزایش سطح زیر کشت به میزان زیاد در حال حاضر مقدور نیست. اما افزایش تولید در واحد سطح آسان تر به دست می آید. هر اندازه بتوان کاشت، داشت و برداشت برنج را بر اساس اصول علمی و فنی انجام داد عملکرد بیشتری حاصل می شود و خودکفایی و استقلال اقتصادی کشور نیز تامین می گردد.

  کاشت برنج
  برنج کاری در اراضی مستعد و حاصل خیز حاشیه رودخانه ها

  روش های کاشت برنج

  برنج را به دو روش می کارند: ۱- روش مستقیم (بدون خزانه) ۲- روش غیرمستقیم (باخزانه و یا نشاکاری)

  در روش مستقیم ابتدا زمین را آبیاری کرده، پس از گاورو شدن آن را شخم می کنند. در مورت ایجاد کلوخه به کمک دیسک و یا وسایل دیگر کلوخه ها را خرد کرده rlm;، سپس اقدام به صاف کردن زمین می نمایند . به وسیله مرزبند و یا بیل، مرزها و یا پشته هایی در جهت حرکت آب مزرعه درست می کنند. فاصله پشته ها از هم بستگی به شیب مزرعه دارد. مرزبندی به آبیاری راحت و یکنواخت کمک می کند. پس از آبیاری و خیس خوردن کامل خاک با ادوات مختلف مانند تیلر و یا تراکتور همراه با چرخ پره آهنی و پادلر، کلوخه های باقی مانده را خرد و حالت گل آب (به زبان محلی خوشه) ایجاد می کنند. در صورت لزوم با نصب ماله به تیلر و یا تراکتور دارای چرخ پره آهنی کار صاف کردن مزرعه را نیز انجام ص دهند. کودهای شیمیایی لازم را با شخم و rlm;سایر عملیات تهیه زمین طوری زیر خاک می برند که با عملیات مختلف بعدی و حرکت آب جابجا نشود.

  کاشت برنج
  یک مزرعه برنج که به وسیله ادوات مختلف تهیه و تسطیح و به روش مستقیم کاشته شده است.

  در اراضی شیب دار که کرت بندی لازم است یک تا دو روز آب مزرعه را قطع کرده تا گل و لای ایجاد شده rlm;کمی سفت شود ، سپس اقدام به کرت بندی مزرعه می کنند. با تنظیم ارتفاع آب در کرت ها، بذرهای برنج rlm;را که قبلا جوانه دار شده اند به طور یکنواخت در داخل کرت ها می پاشند . بعضی از برج کاران بلافاصله rlm;بعد از گل آب کردن مزرعه با تیلر و یا تراکتور و تنظیم آب اقدام به بذر پاشی می نمایند.

  rlm;بعد از ٣ rlm;تا ۵ rlm;برگی شدن بوته های برنج، اقدام به پر و تنکُ کردن مزرعه می شود. وجین، کودپاشی و سایر rlm;عملیات زراعی در زمان های لازم و مناسب انجام می گیرد.

  معایب کشت مستقیم برنج

  • میزان مصرف بذر و آب بیشتر است.
  • فرصت کاشت یک محصول دیگر را در یک سال نمی دهد.
  • مبارزه با علف های هرز سخت تر است.
  • تنظیم فاصله مناسب بین بوته ها و همچنین تنظیم ارتفاع آب در اوایل رشد مشکل و مزرعه غیر rlm;بکنواخت می شود.
  • rlm;میزان خوابیدگی محصول بیشتر است.

  کاشت برنج

  مزایای کشت مستقیم برنج

  • احتیاج به احداث خزانه و نگهداری از آن را ندارد.
  • عملیات و هزینه کندن نشا، از خزانه و نشا، کاری را ندارد.
  • در شرایطی که کارگر فصلی کم و گران است قابل استفاده می باشد.

  کاشت برنج
  وجین و تُنک کردن مزرعه برنجی که به روش مستقیم کاشته شده است.

  نکته مهم

  معمولا عملکرد برنج در روش مستقیم کمتر از روش غیر مستقیم یا نشایی است، بنابراین توصیه می شود rlm;از این روش کمتر استفاده شود. در صورن اجبار به کاشت مستقیم برنج رعایت نکات زیر ضروری است :

  • تسطیح و صاف کردن زمین
  • استفاده از ارقام پاکوتاه برنج
  • استفاده از روش های شیمیایی و غیرشیمیایی در مبارزه با علف های هرز

  کاشت غیرمستقیم برنج (روش نشا کاری)

  در این روش قسمت کوچک و مناسبی از زمین اصلی را انتخاب و با شخم و تقویت با کودهای آلی (حیوانی و گیاهی) و شیمیایی آن را آماده rlm;می کنند . پس از کرت بندی و تنظیم ارتفاع آب، بذرهای جوانه دار شده را با تراکم مناسب و به طور یکنواخت در داخل کرت ها می پاشند. بوته های سبز شده را نشا، می گویند و قطعه زمینی که نشا، در آن پرورش داده می شود خزانه نام دارد. آبیاری، وجین، کودپاشی و سایر مراقبت ها از خزانه آسان است. در طول مدت رشد نشا، در خزانه محصول زمین اصلی برداشت و زمین آن به خوبی تهیه و آماده می شود. نشاها را پس از رشد کافی و در زمان مناسب از زمین خزانه کنده و در زمین اصلی نشاکاری می کنند. پس از نشاکاری عملیات داشت شامل وجین، کود پاشی ، مبارزه با عوامل خسارت زا و تنظیم ارتفاع آب مزرعه انجام می شود.

  کاشت برنج
  یک مزرعه که برای کاشت برنج از روش غیرمستقیم یا نشاکاری استفاده شده است. خزانه احداث و نشا در حال رشد هستند. در این مدت زمین اصلی آماده می شود.

  مزایای کشت غیرمستقیم برنج

  • امکان کاشت برج و یک محصول دیگر مانند گندم، جو، عدس، کلزا، گلرنگ، شبدر یکساله و ... را در یک سال می دهد.
  • مبارزه با علف های هرز آسان تر است.
  • امکان تنظیم عمق و فاصله مناسب و صحیح بین نشاها وجود دارد.
  • میزان مصرف بذر کمتر است.
  • میزان مصرف و تلفات آب کمتر است.


  نکته

  عملکرد برنج در روش غیر مستقیم (نشایی) از روش مستقیم بیشتر است.

  rlm;ارقام برنج

  برنج هایی که در نقاط مختلف کشت می شوند در دو دسته قرار می گیرند:

  • ارقام محلی
  • ارقام اصلاح شده و پر محصول

  کاشت برنج
  کاشت یک رقم برنج اصلاح شده پاکوتاه در کنار یک رقم برنج محلی پابلند

  ارقام محلی برنج با نام ها و خصوصیات مختلف هر ساله کشت می شوند. این برنج ها دارای عطر و طعم و کیفیت پخت مناسب هستند ولی عملکرد آنها کمتر از ارقام اصلاح شده است. ارقام محلی دارای ارتفاع بلند بوده و در برابر مصرف کودهای ازته عکس العمل پایینی را نشان داده و دچار خوابیدگی شدید می شوند. در صورت رعایت نکات فنی و استفاده از ارقام خالص شده محلی می توان عملکردهای مناسبی بدست آورد.

  کاشت برنج
  مزرعه برنج محلی، رقم عنبربو خالص شده ( رقم ایلام )

  کاشت برنج
  خوابیدگی ارقام محلی برنج که ناشی از ارتفاع بلند آنها، استفاده بیش از حد از کودهای ازته و باد و باران های پاییزی می باشد.

  خوابیدگی ارقام محلی یکی از عوامل مهم در ایجاد ضایعات برنج بوده و ریزش قبل و بعد ار برداشت را افزایش می دهد. نرسیدن غیر یکنواخت خوشه ها و برداشت دشوار محصول خوابیده باعث کاهش کمی و کیفی برنج سفید و افزایش هزینه های برداشت می شود.

  کاشت برنج
  برداشت یک مزرعه برنج که دچار خوابیدگی شده است.

  ارقام پر محصول و اصلاح شده توسط مراکز تحقیقاتی تهیه و معرفی می شوند. این ارقام دارای ارتفاع کمتر بوده و در مقابل خوابیدگی و بعضی دیگر از عوامل خسارت زا مقاومت دارند. در صورت رعایت مدیریت مناسب مزرعه و تامین نیازهای زراعی این ارقام، عملکرد بسیار مناسب و بالایی را می توان از آنها به دست آورد.

  کاشت برنج
  برداشت یک رقم برنج اصلاح شده پاکوتاه که در مقایسه با ارقام محلی دارای عملکرد بیشتر و مقاوم به خوابیدگی می باشد.

  نکته مهم

  هدف های مختلفی که در تهیه و معرفی برنج های اصلاح شده دنبال می شود عبارتند از :

  • افزایش مقاومت به آفات، بیماری ها و خوابیدگی محصول.
  • افزایش عملکرد شلتوک.
  • بهبود کیفیت برج سفید (عطر و طعم).


  توجه

  برای اطلاع بیشتر از خصوصیات برنج های اصلاح شده و پر محصول و میزان سازگاری آنها با منطقه حتما با کارشناسان کشاورزی مشورت کنید.

  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  مهران ابن الدین
  مهران ابن الدین عضو تیم استپ هلپ

  دغدغه ایجاد منبع آموزشی که راهگشای بسیاری از مشکلات روزمره مردم و تاثیرگذار در ایجاد و توسعه کسب و کارهای فنی و تجربی باشد، ایده StepHelp و راه اندازی آن را سبب شد. هدفی که هر روز برای بهبود و اثربخشی بهتر آن تلاش می کنم.
  مجموع پست ها: 338 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 5
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های کشاورزی
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  باز شدن بدنه کولرهای ابی
  آموزش روش نصب کولر آبی هوایی | قسمت اول
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  هنگ کردن گوشی سامسونگ
  آموزش تصویری ریست فکتوری موبایل سامسونگ Samsung Galaxy A5
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه