پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
شناخت سیستم کنترل و دمنده سشوار
شناخت سیستم کنترل و دمنده سشوار

شناخت سیستم کنترل و دمنده سشوار

تبلیغات
شناخت سیستم کنترل و دمنده سشوار
از سری آموزش های بخش تعمیر و نگهداری لوازم خانگی، این بار با شناخت سیستم کنترل و دمنده سشوار با هم همراه می شویم تا با عملکرد و مکانیزم سیستم کنترل و دمنده در سشوار آشنا شویم.

  پس از شناخت انواع قطعات سشوار از جمله المنت حرارتی و موتور الکتریکی ، این بار با سیستم کنترل و دمنده سشوار آشنا می شویم، که تا پایان با ما همراه باشید.


  سیستم کنترل سشوار  روشن و خاموش شدن سشوار ها به وسیله ی کلید دو حالته مطابق تصویر زیر و کلید سه حالته مانند تصویر بعدی انجام می گیرد.

  سیستم کنترل و دمنده سشوار

  سیستم کنترل و دمنده سشوار

  همچنین در سشوار هایی که المنت آن ها مجهز به ترموستات حدی یا فیوز حرارتی هستند، چنانچه دمای المنت بنا به دلایلی بیش از حد مجاز افزایش یابد این دو عنصر حفاظتی، مدار الکتریکی سشوار را قطع کرده و آن را خاموش می کنند. کنترل و تغییر دمای هوای خروجی و سرعت سشوار به روش های زیر انجام می شود :

  سری و موازی شدن المنت ها با موتور الکتریکی : به وسیله ی کلید های دو حالته مانند تصویر قبل و در کلید سه حالته مطابق تصویر زیر المنت های سشوار سری و موازی می شوند.

  سیستم کنترل و دمنده سشوار

  کاهش ولتاژ مؤثر ورودی مدار به وسیله ی دیود : با استفاده از یک دیود طبق تصویر قبل یا دو دیود طبق تصویر زیر موج سینوسی را یک سو می کنند و مقدار ولتاژ مؤثر ورودی را کاهش می دهند. کم شدن ولتاژ ورودی سرعت موتور، جریان عبوری از المنت ها و حرارت را کاهش می دهد.

  سیستم کنترل و دمنده سشوار


  سیستم دمنده ی سشوار و مکانیزم کاری آن


  همان طور که در شکل زیر مشاهده می شود پس از وصل دو شاخه ی سشوار به پریز برق و روشن کردن کلید، المنت گرم می شود و موتور به چرخش در می آید. در این شرایط پروانه ی سشوار، هوا را از طریق محفظه ی مکش که در ته سشوار قرار دارد می مکد و آن را به داخل سشوار می کشد. هوا پس از خنک کردن موتور و برخورد با المنت گرم می شود و آن را از طرف سر سشوار به خارج هدایت و مو را خشک می کند.

  سیستم کنترل و دمنده سشوار

  در تصویر زیر توربین دمنده ی هوا در امتداد محور موتور DC قرار دارد. وقتی سشوار روشن است، توربین به وسیله ی موتور DC در جهت نشان داده شده به چرخش در می آید و هوا را از طریق محفظه ی مکش که روی قاب سشوار قرار دارد می مکد و پس از برخورد با المنت، هوای گرم تولید می شود و آن را از سر سشوار به خارج هدایت و مو را خشک می کند. در این سیستم دمنده ی هوا، موتور خنک نمی شود.

  سیستم کنترل و دمنده سشوار

  در تصویر زیر پس از وصل ولتاژ به موتور که از نوع قطب چاکدار است، روتور می چرخد و پروانه ی متصل به محور روتور را می چرخاند. در این حالت هوا توسط پروانه به المنت می رسد و پس از گرم شدن از سر سشوار خارج می شود. در این سیستم، پروانه ی دمنده ی موتور را در بر می گیرد و آن را خنک می کند.

  سیستم کنترل و دمنده سشوار

  در تصویر زیر پروانه ی دمنده ی هوا، پشت موتور قرار دارد. در اثر گردش موتور، هوای سرد پس از برخورد با موتور و خنک کردن آن به المنت می رسد. هوای گرم شده به وسیله ی المنت از طریق سر سشوار به خارج هدایت می شود. کلاهک متمرکز کننده یا پخش کننده ی هوا که روی سر سشوار قرار دارد برای سرعت بخشیدن به حالت دادن و خشک کردن موی سر به کار می رود.

  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  فرهنگ نصیری
  فرهنگ نصیری

  فرهنگ در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده و در تیم تولید محتوا فعالیت می کند. زمان آزادش را صرف یادگیری مطالب آموزشی در زمینه استراتژی محتوا و بازاریابی آنلاین می کند.
  مجموع پست ها: 281 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 1
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های لوازم خانگی
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  اصلاح محل نصب مگنترون ماكروويو
  آموزش باز کردن و تعمیر دستگاه مایکروویو
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  عیب یابی ابگرمکن گازی مخزنی
  آشنایی با اجزا و قطعات آب گرمکن مخزنی گازسوز
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه