پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آشنایی با قطعات داخلی کیس کامپیوتر
تبلیغات
آشنایی با قطعات داخلی کیس کامپیوتر
کسانی که به هر نحوی با کامپیوتر‌ سر و کار دارند، می‌دانند یکی از لازمه‌های کار با آن آشنایی با انواع قطعات و کارکرد آن ها است. این آشنایی به راحتی به‌ دست نمی‌آید، زیرا نه فروشنده‌ ها وظیفه‌ توضیح آن ها را دارند و نه یافتن مکانی که همه‌ این قطعات را گرد هم آورده و برای ما تشریح کند، ساده است. به‌ همین دلیل تصمیم داریم شما را با بسیاری از قطعات مهم به کار رفته در کامپیوترهای شخصی آشنا کنیم تا با آگاهی بیشتری کامپیوتر شخصی خود را انتخاب کنید. با اِستپ هِلپ همراه باشید.

Air Cooling (تهویه هوا)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

♦ گرماگیرهای تعبیه شده بر روی قطعات کامپیوتر، عموما به تنهایی گره‌ گشا نیستند. برای تقویت تهویه هوای کیس که در صورت افت بیش از حد به عملکرد ناقص و حتی سوختن قطعات منجر خواهد شد، از فن‌ های مناسب سرما دهنده استفاده می‌شود.
♦♦ این فن‌ها بر اساس قدرت، صدا و مصرف تنوع زیادی دارند. اگر به مدل‌های قوی‌تر نیاز داشتید، حتما سر و صدای آن را هم در نظر بگیرید؛ زیرا گوش‌ هم مثل چشم‌، آستانه‌ تحملی دارد.

Anti-Static Bag (کیسه ضدالکتریسیته ساکن)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

کیسه‌ای از جنس فویل با روکش مخصوص است که از قطعات حفاظت نشده در برابر الکتریسیته ساکن محافظت می‌کند. قطعات حساس کامپیوتر مانند هارد دیسک ها را در این کیسه‌ها محفوظ می‌کنند.

Anti-Static Wrist Band (مــچ‌ بند ضدالکتریسیته ساکن)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

قطعات الکترونیکی فعال، معمولا مقداری بار الکتریکی ساکن را در خود ذخیره می‌کنند که در صورت بی‌ احتیاطی ممکن است در حین باز و بسته کردن به کاربر آسیب بزند. برای پیشگیری از چنین آسیب‌هایی، مچ‌بندهای ضداستاتیک که اتصال کاربر را به زمین فراهم می‌کند، بسیار توصیه می‌شود.

ATX Power Connector (اتصال پاوِر ای‌ تی‌اکس: 20، 24 و 20+4 خشاب)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

این کابل‌ها حکم رگ‌ های حیات کامپیوتر را دارند. قدرت پاور (منبع برق کامپیوتر) از طریق این کابل‌ها به مادربورد و دیگر قطعات منتقل می‌شود. این کابل‌ ها مادگی‌ های 20 و 24 تایی دارند که عموما به دو بخش 20 و 4 تایی تقسیم شده‌اند.

Audio Connector Panel (پنل اتصالات صوتی)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

پنل ورودی و خروجی (I‌/‌O) که در کنار مادربورد قرار گرفته و پس از نصب از پشت کیس قابل دسترس است، بخشی برای ورودی‌ های صوتی دارد. مادگی سبز عموما خروجی مادربورد به اسپیکر است و مادگی کنار آن هم برای اتصال میکروفن.

BIOS (میان‌افزار یا سیستم ابتدایی ورودی‌/‌خروجی)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

این بخش از کامپیوتر، سیستم‌عامل ابتدایی مادربورد یا کارت گرافیک است که از طریق تنظیماتش، راه را برای نصب سیستم‌ عامل و دیگر نرم‌ افزارها هموار می‌کند. در بایوس می‌توانید مواردی مانند حافظه اصلی، درایو بوت و … را مشخص کنید.

Case (کیس)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

♦ کیس، جعبه اصلی کامپیوتر است که تمام قطعات در درون آن سوار شده و از خروجی آن به وسایل دیگر متصل می‌شوند. کیس‌ها انواع مختلفی دارند؛ از نمونه‌های Tower گرفته تا دسکتاپی (رومیزی).
♦♦ نمونه‌های زیادی از آن ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با استفاده از پیچ‌های دستی و براکت‌ها دخالت پیچ‌گوشتی را به حداقل رسانده و سهولت کار را افزایش می‌دهند.
♦♦ به مرور زمان، زیبایی کیس‌ها اهمیت بیشتری یافته و امروزه شاهد نمونه‌های متنوعی هستیم. به عنوان مثال کیس‌های زیادی که اجزای داخلشان مشخص است، این کیس‌ها به موجی نو منتهی شده که آن را کیس مودینگ می‌نامند.

Chipset (تراشه)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

عملکرد مادربورد ها بر دوش تعدادی مدار است که آن ها را به اختصار چیپ‌ ست یا تراشه می‌نامیم. بسیاری از جنبه‌های عملکرد کامپیوتر در گرو خصوصیات تراشه‌هاست. از جمله، حد پشتیبانی از حافظه، ظرفیت اورکلاک، امکان ارتقا و همخوانی پردازنده.

CMOS (سیموس یا نیم‌ رسانای اکسید فلزی مکمل)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

♦ این فناوری برای ساخت بیشتر تراشه‌های موجود در کامپیوترهای شخصی، همچنین حسگرهای تصویر و مدارهای قیاسی به کار می‌رود. تولیدات سیموسی در برابر گرما و دخالت‌های استاتیک مقاوم هستند.
♦♦ به‌ طور عامیانه از عبارت سیموس بیشتر برای اشاره به باتری سیموس روی مادربورد استفاده می‌شود. این باتری تنظیمات مادربورد را در خود ذخیره می‌کند و با خارج کردنش می‌توانید مادربورد را به تنظیمات کارخانه برگردانید.

CPU (واحد پردازش مرکزی)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

♦ سی پی یو یا واحد پردازش مرکزی، اصلی‌ترین واحد محاسباتی کامپیوتر است. پردازنده‌های امروزی چند هسته (۲، ۴ و ...) دارند و از این‌رو می‌توانند چند مسئولیت را به طور همزمان انجام دهند.
♦♦ این مسئولیت‌ های هم زمان را ریسه یا thread می‌گویند. بعضی پردازنده‌ های مدرن اینتل قادرند با بهره‌گیری از فرآیندی موسوم به hyperthreading، تعدادی هسته مجازی ساخته و رقم هسته‌ ها را تا دو برابر افزایش دهند تا فعالیت‌های موازی با رایانه راحت‌تر صورت گیرد.
♦♦♦ AMD در مقابل این فناوری اینتل، در نمونه‌هایی خاص، پردازنده‌های سخت‌افزاری بیشتری را به کاربرانش ارائه می‌کند. سی پی یو های امروزی به قابلیت‌های اضافه‌ای مجهزند که تا چند سال پیش در انحصار سخت‌ افزارهای جانبی بود. از آن جمله می‌توان به پردازش گرافیکی و کنترل حافظه اشاره کرد. بیشتر پردازنده‌ها یک فرکانس کاری معین دارند، اما نمونه‌های مشخصی مانند سری K از اینتل و سری بلک از AMD دست کاربر را برای اورکلاک باز می‌گذارد.

CPU Mounting Plate (صفحه نصب پردازنده)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

با رشد چشمگیر اندازه پردازنده‌ها و سیستم‌های خنک‌کننده کیس‌ها، این قطعات به میدان پا گذاشتند. این پایه‌ها که به پشت مادربورد متصل می‌شوند؛ جایگاهی محکم برای اتصال پردازنده و فن پردازنده فراهم می‌کنند که از ورود فشار و انحنا به مادربورد جلوگیری می‌کند.

CPU Power Header (ورودی برق CPU)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

ورودی برق CPU، سوکتی است که یک کابل ESP هشت پین، عموما به همراه یک کابل برق چهار پین ATX به آن می‌خورد و CPU را با مقدار برق لازم تغذیه می‌کند.

CPU Socket (سوکت CPU)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

پردازنده اصلی را در این قسمت جا می‌زنند. بعضی CPU ها با پیچ و بعضی دیگر با بست‌های خاص خودشان در این قسمت نصب می‌شوند.

Crossfire (کراس فایر)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

♦ کراس فایر، فناوری محبوب AMD برای فعالیت همزمان دو کارت گرافیک به منظور پردازش وظایف سنگین مانند بازی‌های سه‌ بعدی با رزولوشن بالاست.
♦♦ برای دریافت بهترین نتیجه باید دو کارت گرافیک تا حد ممکن از نظر قدرت، سرعت و مدل به هم نزدیک باشند.
♦♦♦ این سیستم معایب خاص خود را دارد، برای نمونه برق بالایی مصرف می‌کند و ممکن است با بعضی از بازی‌ها همخوانی نداشته باشد. مشکل‌های دیگری مانند ایجاد گلیچ و پردازش نامنظم از مشکلات این سیستم است.

Desktop Case (کیس‌های دسکتاپی)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

کیس‌های دسکتاپی برخلاف کیس‌های عادی، افقی هستند. این طراحی بیشتر برای ساخت مدیا سنترها، کامپیوتر‌های دفتری و سیستم‌های کم‌ قدرت به کار می‌رود. طراحی خاص این کیس‌ها قرار دادن آن ها روی میز و زیر مانیتور یا میز تلویزیون را ممکن می‌کند. به نمونه‌های خیلی نازک این کیس‌ ها جعبه پیتزا هم می‌گویند.

Display Port Connector (کانکتور پورت نمایش)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

♦ این فناوری که به احتمال زیاد جای کابل‌های HDMI را خواهد گرفت، می‌تواند اطلاعات صوتی و تصویری را با سرعت و دقتی به مراتب بالاتر به کاربر ارائه کند. پورت‌های نمایش از نظر فیزیکی کوچک‌ تر بوده، رزولوشن بالاتر، مقیاس باز نیرودهی (Refresh) بهتر و امکاناتی مانند اتصالات زنجیره‌ای دِیزی را فراهم می‌کند.
♦♦ پورت‌های نمایش نسخه 2.1 به‌طور ضمنی قادر به پشتیبانی از رزولوشن 3840 در 2160، با سرعت 60 فریم بر ثانیه است. در حال حاضر این پورت تنها فناوری موجود است که چنین رزولوشنی را پشتیبانی می‌کند.

D–RAM Module (ماژول دی - رم یا حافظه دسترسی تصادفی پویا)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

♦ رم‌های پویا که تقریبا روی تمام مادربوردها قرار دارند، فضایی برای بارگذاری و دستکاری محاسبات فراهم می‌کند. برخلاف رم‌ های استاتیک (SRAM)، رم‌های پویا به نوسازی الکتریکی نیاز دارد تا اطلاعات را حفظ کند. در صورت قطع جریان الکتریکی، مثلا خاموش کردن یا راه‌ اندازی مجدد سیستم، تمام محتوایشان پاک می‌شود.
♦♦ از پر مخاطب‌ ترین انواع D-RAM می‌توان به نمونه‌های 240 پینی برای کامپیوترهای رومیزی اشاره کرد که در قالب DDR2/DDR3 در بازار موجود است. مدل‌های کوچک‌تر 204 پینی هم برای لپ‌ تاپ‌ها استفاده می‌شود.
♦♦♦ البته مدتی است DDR4 نیز در سیستم‌ های جدید به کار گرفته می‌شود. سرعت رم‌ ها حداکثر 3000 مگا هرتز بوده که پر عرضه‌ ترین نمونه‌های آن ها دارای سرعت‌های 1600، 1866 و 2133 مگا هرتز است.
♦♦♦♦ ماژول‌های فوق‌العاده پر سرعت رم، در دسترسی به اطلاعات از تأخیر بیشتری رنج می‌برند. بنابراین برای بهترین عملکرد ممکن رم، باید تعادل لازم میان سرعت و تاخیر دسترسی برقرار باشد. علاوه بر این توصیه می‌شود در به کارگیری همزمان چند رم، حتما همسانی آن ها را مد نظر قرار دهید. پکیج‌های متعددی در بازار یافت می‌شود که به‌طور پیش‌فرض دو یا چند رم یکسان را به کاربر ارائه می‌کند.

ترکیب رم‌ ها با یکدیگر ممکن است ضرر زیادی به سیستم بزند. تا جای ممکن از نمونه‌های جفت استفاده کنید تا بهترین عملکرد تضمین شود.

Drive Bay (محفظه درایو)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

این قسمت که معمولا در جلوی کیس قرار دارد، محفظه‌ای است برای نصب قطعات هارد دیسک و انواع دی‌ وی‌ دی و سی‌ دی رام. در بیشتر کیس‌های امروزی، این بخش به‌صورت کشویی کار گذاشته شده است تا دسترسی، خروج و نصب قطعات در آن ها راحت‌تر باشد.

DVI Connector (اتصال دی وی آی)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

♦اتصال‌های Digital Video Connector اولین مدل اتصالات پس از VGA های آنالوگ بود که به مصرف عموم رسید و هنوز هم هواداران خاص خود را دارد؛ هر چند از سال ۲۰۰۸ نمونه‌های بهتر و کوچک‌تری به بازار آمد.
♦♦ DVI به گونه‌های خاص دیجیتال (DVI-D)، آنالوگ (DVI-A) و ترکیبی (DVI-I) تقسیم شده و هر کدام انواع تک لینک و جفت لینک دارد که هر یک از این ها تعداد خاصی خار دارد.
♦♦♦ حداکثر رزولوشن DVI در حالت تک لینک 1600×1920 در دو لینک 1600×2560 و در حالت آنالوگ 1200×1920 است که همگی سرعت 60 فریم بر ثانیه را پشتیبانی می‌کنند. برخلاف HDMI و پورت نمایش، DVI ها صدا را منتقل نمی‌کنند.

Ethernet (اترنت)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

♦ اترنت یک پروتکل سیمی شبکه محلی است که برای ارائه بهترین سرعت طراحی شده است. این فناوری که از سال 1973 به بازار آمده، تا به‌ حال چند بار بازنگری شده و کاربردش را به‌عنوان پروتکل مورد استفاده در دفاتر و منازل، حفظ کرده است.
♦♦ اترنت از اتصال RJ-45 استفاده می‌کند. این اتصال‌ ها مشابه جک‌ های تلفن، اما بزرگ‌تر از آن ها است. کابل‌های مربوط به سرعت‌ های مختلف، تفاوت دارند. هم‌ اکنون عموما از اترنت 10BASE-T برای انتقال 10 مگابیت بر ثانیه، 1000BASE-T برای 100 مگابیت بر ثانیه و از 10000BASE-T برای ارسال اطلاعات با سرعت 1000 مگابیت بر ثانیه استفاده می‌شود.
♦♦♦ گزینه آخر را به‌اصطلاح اترنت گیگا بیت هم می‌گویند. اترنت برای بازی‌ های کم‌ تاخیر و پرسرعتی که در یک شبکه یا اینترنت انجام می‌شوند، کاربردی‌ تر است. اترنت گیگا بیت برای عمل کردن با بهترین سرعت به کابل دسته ۶ احتیاج دارد.

GDDR (حافظه دسترسی تصادفی گرافیکی یا رم کارت گرافیک)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

یکی از اشتباهات رایج این است که به جای بیان مدل کارت گرافیک، حافظه آن را اعلام می‌کنیم. مقدار حافظه کارت گرافیک، مقدار رمی است که از آن برای پردازش اطلاعات استفاده می‌کند. هر چه این رم بالاتر باشد، سرعت بالاتری به کاربر ارائه خواهد شد. اما رم کارت گرافیک در کیفیت بافت‌ها و ظاهر بازی تاثیر مستقیمی ندارد. رم‌های امروزی کارت گرافیک از نوع GDDR5 هستند که از یک تا ۱۲ گیگابایت در بازار یافت می‌شوند.

GPU (واحد پردازش گرافیکی)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

در کشور ما گاهی به اشتباه به کارت گرافیک GPU می‌گویند. GPU به پردازنده مرکزی گرافیک سیستم اطلاق می‌شود. این قسمت از کامپیوتر وظیفه اصلی را در پردازش و اجرای بازی‌ها بر عهده دارد. همین باعث شده بیشترین مقدار برق را از پاور بکشد. نمونه‌ های امروزی‌ تر به حافظه‌ های GDDR5 اختصاصی و چند اتصال برق مجزا نیاز دارند.

Graphic Card (کارت گرافیک)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

♦ با این‌که سی پی یو های مدرن به تنهایی به پردازنده گرافیکی مجهز بوده و سیستم را با اتکا به آن هم می‌توان راه انداخت، برای بازی کردن، به خصوص بازی‌های سه‌ بعدی به یک کارت گرافیک مناسب نیاز دارید. حتی کارت گرافیک‌های ضعیف موجود در بازار هم قابلیت‌ شان نسبت به پردازنده گرافیکی سی پی یو بهتر است.
♦♦ کارت‌های گرافیک روی یکی از خشاب‌ های PCI-E مادربورد سوار می‌شوند. مصرف برق کارت‌ های گرافیک، معمولا با مصرف برق کل قطعات دیگر کامپیوتر برابر است.

HDMI Connector (کابل اچ دی ام آی)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

یک اتصال تخت و D شکل که برای انتقال صوت و تصویر با کیفیت بالا استفاده می‌شود. نمونه‌ های بعدی این اتصالات قابلیت ارسال سیگنال شبکه را نیز دارند. HDMI در حال حاضر قادر به پشتیبانی از تصاویر با کیفیت 4K و سرعت بازنیرودهی 30 هرتز است و به همین علت چندان برای نمایشگرهای 4K مناسب نیست.

HD Audio/AC 97

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

♦ کدک‌های صوتی تولید شرکت اینتل است که صدای استانداردی را برای مادربورد، مودم و کارت صدا فراهم می‌کنند. AC97 از یک کدک مهاری و یک کدک آنالوگ تشکیل شده و صدای 16 یا 20 بیت را با سرعت نمونه‌ برداری 96۹۶ کیلوهرتز برای حالت استریو و 48 کیلوهرتز برای استفاده چند کاناله ارائه می‌کند.
♦♦ HD Audio سال 2004 به عنوان وارث AC97 از سوی اینتل معرفی شد. این کدک با وجود تطبیق نداشتن با فناوری‌ های قبل، کانال‌های بیشتری ارائه می‌کند که مزیت کمی نیست. بیشتر سیستم‌ های غیر حرفه‌ای از همین کدک‌های AC97/ HD به‌عنوان خروجی صوتی بهره می‌برند.

Header

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

♦ تعدادی پین قرار گرفته روی یک برد منطقی که با جامپر یا کابل ریبون مخصوص می‌توان آن را از جایش خارج کرد. با مقاصد تنظیم ورودی و خروجی آن را دستکاری می‌کنند.
♦♦ این ورودی و خروجی‌ها کاربردهایی برای پورت‌های یو اس بی یا سیستم صوتی کامپیوتر دارند. عموما پورت‌های جلوی کیس را به این بخش متصل کرده و راه می‌اندازند.

(IGPU (Integrated GPU

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

سی پی یو های مدرن عموما به یک پردازنده گرافیکی داخلی مجهزند که قادر است از پس فعالیت‌های سبک تا متوسط مثلا کارهای دفتری، پخش ویدئو و بازی های ساده بربیاید. از آنجایی که این گرافیک‌ برای فعالیت خود، دست به دامان رم می‌شوند و از خود رم ندارد، بهتر است رم قوی‌تری تهیه کنید.

I/O Plate (صفحه ورودی/خروجی)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

این پنل روی قسمت تحتانی مادربورد قرار گرفته و از درگاه‌های آن حفاظت می‌کند. معمولا روی پنل‌های ورودی/خروجی، به‌وسیله رنگ و علائم مختلف، کارکرد درگاه‌ها مشخص شده تا اتصالات با سهولت بیشتری صورت بگیرد.

(ITX (Mini-ITX ,Nano-ITC ,Pico ITX

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

نوعی مادربورد کوچک‌ که مساحت بسیار کمی دارد. این مدل مادربورد بین علاقه‌مندان مدیا سنترها و … از محبوبیت خاصی برخوردار است، اما عملکرد محدود و قیمت به نسبت بالایی دارد.

Jumper

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

یک کلاهک پلاستیکی با اتصال فلزی داخلی که بین ۲ گیره سر یک برد منطقی، اتصال الکتریکی ایجاد می‌کند. معمولا نوع جامپرها بر روی آن ها مشخص شده است.

Lan/ Ethernet RJ45 Jack

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

این درگاه چهارگوش محل ورود کابل شبکه برای اتصال به اینترنت یا یک شبکه محلی است. اکنون در بین فناوری‌ های موجود، اترنت کابلی سریع‌ترین سرعت ارسال و پایین‌ترین حد تاخیر را ارائه می‌کند.

LED Case Illumination (روشنایی ال ای دی کیس)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

این فناوری نه‌ تنها به زیبایی بیشتر کیس‌ها کمک می‌کند، راهی است برای اطلاع از صحیح کار کردن تجهیزات سیستم. برخی از این ال ای دی‌ ها به یک مهارگر ولتاژ متصل بوده و مقدار روشنایی‌شان با توجه به مقدار مصرف، سرعت فن و … تغییر می‌کند.

M.2

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

در عین اندازه بسیار کوچک آن، استانداردهای 3.2SATA از سرعت 2000 مگابایت بر ثانیه بهره می‌برد. این فضاهای ذخیره که بیشتر از هارد دیسک های کلاسیک به رم شبیه است، روی قسمت‌ های مخصوص مادربورد یا کارت‌ های گسترش PCI-E سوار می‌شوند. برخلاف هارد دیسک‌ های بزرگ، این نمونه‌ های کوچک به شدت داغ کرده و برای کارکرد مناسب به سرمادهی بیشتر نیاز دارند.

Mechanical Hard Drive (هارد دیسک)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

این نمونه از حافظه‌ ها از دیسک‌ های مغناطیسی چرخان برای ذخیره اطلاعات بهره برده و نسبت به دیگر انواع آن ها قیمت مناسب‌ تری دارند. هر چه سرعت چرخش دیسک‌ ها بالاتر باشد، عملکرد هارد دیسک بهتر و قیمتش هم بالاتر خواهد بود. دیسک‌هایی با سرعت 5400PRM به ‌عنوان مدل‌ های فراگیر شناخته شده، نمونه‌های 7200 و ‌10000RPM در رده هارد های با عملکرد ویژه قرار می‌گیرند.

Heat Sink/Radiator (گرماگیر/رادیاتور)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

پره‌های فلزی ای که روی صفحه‌ای قرار گرفته و وظیفه استخراج گرما و از بین بردن آن را دارند. این عمل در پیشگیری از نقص در عملکرد یا آسیب فیزیکی به قطعات موثر است. گرماگیرها را اصولا با خمیر سیلیکون سوار کرده و با پیچ یا بست محکم می‌کنند.

Memory Reset Switch (سوئیچ ریست حافظه)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

ممکن است کاربر در BIOS سیستم بیش از حد داده وارد کند یا هر اتفاق دیگری رخ بدهد که عملکرد سیستم را دچار اختلال کند. اگر راهی برای حل مشکل نیابیم، باید دست به دامان این سوئیچ بشویم. با استفاده از این سوئیچ تمام تنظیمات مادربورد را به حالت کارخانه برگردانده و سیستم را دوباره بالا می‌آوریم.

Molex Power Connectors (اتصال برق مولکس)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

اتصال مولکس اصطلاح معمولی است که برای این اتصال‌های برقی استفاده می‌شود. این اتصالات با تنظیم‌های مختلفی در دسترس هستند. از مدل استاندارد 4 پین آن برای درایوهای داده‌ای و از مدل 24/20 پین آن برای سوکت‌های برق مادربوردهای ATX استفاده می‌شود.

Motherboard (مادربورد)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

مادربورد بنیان اصلی کامپیوتر به شمار رفته و میزبانی CPU ،DRAM درایوهای اطلاعاتی و کارت‌ های مختلف را از طریق ورودی‌ ها، سوکت‌ ها و اتصالات مشخص به عهده دارد. مادربورد های جدید آرایش خوبی دارند و معمولا با ترکیب‌های رنگی دلنشین، زیبایی دوچندان به درون کیس می‌دهند.

Mounting/Drive Rails (رِیل‌های نصب)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

♦ اگر حوصله دردسر ندارید، کیس‌های رِیل‌ دار برای شما ایده‌آل است. در این مورد به جای قرار دادن درایو با هزار و یک زحمت در محفظه و سپس پیچ کردنش، ۲ ریل را به کنار درایو پیچ کرده و آن را مانند کشو به داخل محفظه بفرستید.
♦♦ یکی دیگر از مزیت‌های این رِیل‌ها، جلوگیری از خراش افتادن روی درایوهاست. بعدها که بخواهید سیستم خود را بفروشید، اهمیت این مورد را درک خواهید کرد. فقط در نظر داشته باشید ریل‌ها یکی از وسایل خاص کامپیوتر به شمار می‌روند و در صورت آسیب دیدن آن ها، ممکن است به سختی برایش جایگزینی پیدا کنید.

mSATA (مینی ساتا)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

قطعات mSATA یا مینی‌ ساتا، SSD های کوچکی هستند که برای محفظه‌ ها و کامپیوتر‌های کوچک ساخته شده‌اند. توجه داشته باشید با وجود ظاهر غلط‌ اندازشان، به هیچ وجه برای ورودی‌ های مینی‌ کارت PCI-E ساخته نشده‌اند و تلاش برای نصب اشتباه ممکن است آسیب جدی به قطعه وارد کند. این قطعات از طریق کابل‌های مخصوص به کنترلر ساتا متصل می‌شوند.

(OS (Operating System یا سیستم عامل

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

سیستم عامل یک لایه نرم‌ افزاری است که یک پله بالاتر از بایوس قرار گرفته و محیط لازم برای کار را با سیستم فراهم می‌آورد. بیشتر سیستم‌ های مختص گیم برای دستیابی به بهترین عملکرد از سیستم عامل ویندوز ۷ استفاده می‌کنند، اما برخی استفاده از لینوکس را ترجیح می دهند.

Overclocking (اورکلاک)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

این عمل که عموما از طریق بایوس یا نرم‌ افزارهای ارائه شده از سوی سازنده انجام می‌شود، قطعه را وادار می‌کند به عملکردی بالاتر از حد استانداردش دست پیدا کند. اورکلاک معمولا عملکرد قطعه را تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهد، اما در ازای آن انرژی دوچندان مصرف کرده و گرمای بیشتری ایجاد می‌کند. البته قطعات اورکلاک شده معمولا زودتر خراب می‌شوند.

PCIe (پی‌ سی‌ آی اکسپرس)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

♦ سطح اتصالات جانبی موسوم به اکسپرس باس، یک ورودی پرسرعت است که قطعاتی مانند کارت گرافیک را در خود جای می‌دهد. پی سی آی اکسپرس که سال 2004 جایگزین فناوری‌ های کهنه‌تر PCI ،VESA و PCI-X شد، در چند طبقه‌ بندی سرعت و اتصالات عرضه می‌شود.
♦♦ این تنوع از ورودی‌ های تک خانه تا 16 خانه را شامل می‌شود. اتصالات پی سی آی با قطعات قدیمی‌تر سازگاری دارند؛ یعنی می‌توانید قطعات کوچک و کندتر را در صورت لزوم روی درگاه‌ های بزرگ‌ تر و سریع‌ تر قرار دهید.

PCI Expansion Cards (کارت‌ های گسترش پی سی آی)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

جدا از کارت‌های گرافیک، کارت‌های گسترش دیگری هم برای کامپیوتر موجود است که هر کدام به نحوی قابلیت‌های داخلی مادربورد را تقویت می‌کنند. از این دست کارت‌ ها می‌توان به کارت صدا، کارت شبکه و کنترل‌های پیشرفته فن اشاره کرد.

PCI Express Power Cable (کابل برق اکسپرس پی سی آی)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

این کابل‌های اتصال برق، قطعات اکسپرس پی سی آی را تغذیه می‌کنند. از این کابل‌ها برای تقویت قطعاتی مانند کارت گرافیک استفاده می‌شود. کارت‌های گرافیک سطح بالا معمولا به ۲ کابل تغذیه نیاز دارند.

PSU (واحد منبع تغذیه یا پاور)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

♦ منبع تغذیه وظیفه برق‌ رسانی به مادربورد و تمام واحدهای کامپیوتر را به عهده دارد. این قابلیت از طریق انواع و اقسام کابل‌ها صورت می‌گیرد که بعضی به طور دائم به منبع متصل هستند و بعضی دیگر بر حسب نیاز متصل می‌شوند.
♦♦ واحدهای منبع تغذیه با انواع استانداردهای حجمی و خروجی به بازار عرضه می‌شوند و با فرآیند داوطلبانه 80PLUS تائیدیه بازده و کارایی مورد سنجش قرار می‌گیرند. اگر بهترین عملکرد را از پاور خود می‌خواهید، حتما پاورهای 80Plus Silver به بالا تهیه کنید.

SATA Cable (کابل ساتا)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

سیمی تخت و نواری است که از آن برای اتصال حافظه‌های ساتا به کنترل گر مرکزی استفاده می‌شود.

SD Card Reader (کارت‌ خوان اس دی)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

♦ افراد زیادی اتصال گوشی، تبلت و دیگر دستگاه‌های خود را به وسیله کابل با کامپیوتر انجام می دهند، اما بعضی هنوز هم حافظه‌ خوان‌ های معروف به رم ریدر را ترجیح می‌دهند.
♦♦ اگر از دسته دوم هستید، حتما یکی از دستگاه های در تصویر نشان داده شده را برای سیستم خود تهیه کنید. با این وسیله هرگاه اراده کنید، می‌توانید انواع حافظه‌ های خود را داخل محفظه‌های مخصوص قرار داده و به سادگی محتویات آن را در کامپیوتر خود مشاهده کنید.

SLI (اس ال آی)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

♦ این فناوری که از سوی Nvidia و مختص کارت‌های گرافیک این شرکت به وجود آمده، به کاربر اجازه می‌دهد همزمان 2 کارت گرافیک Nvidia را روی مادربورد سوار کرده و از قدرت پردازشی دوچندان بهره ببرد.
♦♦ از این فناوری برای پردازش‌های سنگین، مانند بازی‌های سه‌ بعدی با رزولوشن بالا استفاده می‌شود. به خاطر داشته باشید درست مانند رم، 2 کارت گرافیک باید تا جای ممکن مشابه بوده و قدرت پردازشی و طراحی یکسان داشته باشند. در غیر این صورت نتیجه مطلوبی مشاهده نخواهد شد. از معایب این فناوری، می‌توان به مصرف برق بالا، ناهماهنگی با بعضی بازی‌ها، برخی گلیچ‌ها و مقیاس تصویر غیر منظم اشاره کرد.

(SSD (Solid State Drive

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

این هارد ها برخلاف هارد دیسک های مرسوم که از صفحات چرخان تشکیل شده‌اند، مخزن‌های ساده و جامدی متشکل از رم مرغوب و پایدار هستند. SSD ها عملکرد بسیار بالایی داشته و فضای بسیار کمی اشغال می‌کنند. در مقابل، فضای کمتر و قیمت بالاتری هم دارند. بسیاری از کاربران حرفه‌ای سیستم عامل را روی یک درایو SSD نصب کرده و از یک هارددیسک برای ذخیره اطلاعات متفرقه بهره می‌گیرند.

Standoff Screws (پیچ‌ های ایستا)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

این پیچ‌های کوچک برنجی روی سرشان کلاهکی دارند که پس از به کارگیری آن ها برای اتصال مادربورد به کیس از تماس آن با بدنه جلوگیری کنند. همیشه چند عدد یدکی داشته باشید، زیرا این پیچ‌ ها از اولین ارکان راه‌ اندازی سیستم به شمار می‌روند.

Thermal Pads (پدهای حرارتی)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

پد حرارتی یک نوع TIM است که به شکل قطعه‌های چسبنده تولید می‌شود. این پدها به سرعت و سهولت می‌چسبند و کارایی مشابهی با نوارچسب‌ های دو رو دارند. تاثیر آن ها به پای چسب‌ های حرارتی نمی‌رسد، اما برای خنک کردن قطعات نه‌چندان خاص، مانند چیپ ست‌ های مادربورد و DRAM کاربرد دارند.

(Thermal Paste/Thermal Interface Material TIM (خمیر سیلیکون)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

خمیر سیلیکون یک ماده نسبتا چسبناک است که قابلیت انتقال گرما را داشته و از آن، بین سیستم خنک کننده کامپیوتر و روی چیپ‌ها استفاده می‌شود تا تاثیر سیستم خنک‌ کننده را بالا ببرد. اگر با دقت از آن استفاده شود، راه ارتباطی موثری میان 2 بخش کامپیوتر خواهد بود. قبل از به کارگیری این چسب‌ها حتما دستکش استفاده کنید. سطوحی را هم که ناخواسته چسبی شده‌اند با الکل خالص پاک کنید.

Thermal Throttling (تنظیم حرارتی)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

وقتی قطعات الکترونیک مدرن گرمای بیش از حد تحمل می‌ کنند، برای اجتناب از آسیب دیدن، اقدام به کاهش سرعت می‌کنند که این عمل را Thermal Throttling می‌گوییم. با وجود این که این قابلیت در برابر نوسانات حرارتی از قطعات محافظت می‌کند، هیچ گاه نباید جایگاه خنک‌ سازی اصولی را فراموش کنیم. هر گاه این قابلیت به کار افتاد، بدانید سیستم خنک کننده کامپیوتر شما دچار مشکل شده است.

Thumbscrews (پیچ دستی)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

سال‌ هاست از این پیچ‌ ها برای باز و بسته کردن کیس استفاده می‌شود. مزیت این نوع پیچ نسبت به انواع ساده آن، این است که بدون نیاز به پیچ‌گوشتی و فقط با فشار دست باز و بسته می‌شود. اگر قصد خریدن کیس داشتید، حتما به نوع پیچ های آن توجه کنید.

USB Connectors (اتصالات USB)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

این درگاه‌ ها کارکرد های مختلفی دارند، از درگاه USB 3.0 که با رنگ آبی مشخص شده، برای جابه‌‌جایی مقادیر بالای داده‌ ها و شارژ سریع دستگاه‌های مطابق این سیستم استفاده می‌شود. درگاه‌های USB 2.0 در سیستم‌های کنونی، دیگر بیشتر برای اتصال صفحه کلید و موس مورد استفاده قرار می‌گیرند و بازارشان از رونق افتاده است. روی مادربوردهای زیادی می‌توانید درگاه USB مخصوصی را ببینید که برای ارتقای بایوس و میان‌ افزار استفاده می‌شود.

VESA Mount (پایه وسا)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

به استانداردی اطلاق می‌شود که برای نمایشگرهای تخت و پایه‌های مانیتور در نظر گرفته شده و شامل ترکیبی از 4 پیچ روی یک سطح صاف و چهارگوش می‌شود. استاندارد وسا روی کیس‌های کوچک و دیگر قطعات نیز اعمال می‌شود.

VGA Connector (اتصال وی جی اِی)

قطعات کیس کامپیوترقطعات کیس کامپیوتر

اتصال‌های وی جی ای با ورود کابل‌های HD به عرصه کامپیوتر وداع کردند، اما هنوز هم در مواقعی مثلا برای اتصال سیستم به یک مانیتور قدیمی یا پروژکتور به کار می‌آیند. در هر حال کیفیت خروجی این کابل‌های قدیمی، به هیچ عنوان با کابل‌های HD قابل مقایسه نیست.

تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
مهران ابن الدین
مهران ابن الدین عضو تیم استپ هلپ

دغدغه ایجاد منبع آموزشی که راهگشای بسیاری از مشکلات روزمره مردم و تاثیرگذار در ایجاد و توسعه کسب و کارهای فنی و تجربی باشد، ایده StepHelp و راه اندازی آن را سبب شد. هدفی که هر روز برای بهبود و اثربخشی بهتر آن تلاش می کنم.
مجموع پست ها: 338 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 5
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های کیس
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۱ امتیاز
هنگ کردن گوشی سامسونگ
آموزش تصویری ریست فکتوری موبایل سامسونگ Samsung Galaxy A5
۰ پاسخ
۵ امتیاز
۰ پاسخ
۰ امتیاز
اندروید سیستم ریکاوری
آموزش تصویری ریست فکتوری تبلت های لنوو Lenovo A7-40, A7-50
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه