پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
معرفی سازهای زنگ ها، زنگوله ها و ناقوس ها
معرفی سازهای زنگ ها، زنگوله ها و ناقوس ها

معرفی سازهای زنگ ها، زنگوله ها و ناقوس ها

تبلیغات
معرفی سازهای زنگ ها، زنگوله ها و ناقوس ها
خانواده زنگ ها، زنگوله ها و ناقوس ها از متنوع ترین و گسترده ترین انواع خود صدا در نواحی ایران به شمار می روند و از لحاظ تفاوت شکل و ساختمان، نحوه به صدا در آمدن، جنس، منفرد یا چندتایی بودن و غیره می توان آن ها را در گروه های مختلفی رده بندی کرد.

  زنگ ها، زنگوله ها و ناقوس ها نواحی مختلف ایران

  این خود صدا ها را بر حسب اینکه با ضربه مستقیم یا غیر مستقیم به صدا در می آیند می توان به دو گروه تقسیم کرد. ناقوس آتشکده زرتشتیان، زنگ زورخانه و زنگ کشتی با ضربه مستقیم به صدا در می آیند (گروه اول) و سایر انواع زنگ ها و زنگوله های نواحی ایران با ضربه غیرمستقیم (تکان دادن) به صدا در می آیند.

  (گروه دوم) این گروه با ضربه غیرمستقیم به صدا در می آیند و خود به دو گروه تقسیم می شوند: زنگ هایی که با وزنه آویزان داخل زنگ به صدا در می آیند و زنگ هایی که با وزنه یا گوی آزاد داخل زنگ به صدا در می آیند.

  معرفی سازهای زنگ ها، زنگوله ها و ناقوس ها

  • زنگ ها و زنگوله هایی که با وزنه آویزان داخل زنگ به صدا در می آیند.

  اگرچه زنگ ها و زنگوله های دارای وزنه آویزان، هم با ضربه مستقیم (مانند زنگ زورخانه) و هم با ضربه غیرمستقیم (مانند زنگوله های حیوانات) و تکان دادن نواخته می شود، اما در اینجا به بررسی زنگ و زنگوله هایی می پردازیم که وزنه آویزان دارند و با ضربه غیر مستقیم به صدا در می آیند. این زنگ ها و زنگوله ها را نیز با توجه به نحوه اتصال وزنه آویزان در آن ها (به ویژه در انواع خیلی قدیمی) و از نظر شکل و ظاهرشان، مثلا دَلَب (دولب = کتابی)، شتری دولب، جام، تال، تالچه، تال سلیمانی، آفتو (نوعی تال)، کِرکِری، هشتی، غُر، غُرچه، انزله (انزلی)، خیارک و ... و نیز از نظر جنس و مواد به کار رفته در ساختمان آن ها، مثلا برنج، مفرغ، برنز، آهن، آلومینیم، طلا، نقره، چوب، سفال و ... می توان در گروه های مختلفی رده بندی کرد.

  انواع زنگوله های حیوانات و چهارپایان، نمونه هایی از زنگوله های قدیمی که در زیورآلات زنان استفاده می شده اند. ناقوس های کلیسا های مسیحیان، ناقوس های اماکن مذهبی زرتشتیان، ناقوس کشتی ها، برخی نمونه های زنگ مدارس و پادگان های نظامی و ... در گروه زنگ ها و زنگوله هایی هستند که با وزنه آویزان داخل زنگ و با ضربه غیرمستقیم به صدا در می آیند.

  • زنگ ها و زنگوله هایی که با وزنه یا گوی آزاد داخل زنگ به صدا در می آیند.

  این گروه از زنگ ها و زنگوله ها بیشتر به غُر یا غُرچه (غُر کوچک) معروف اند و در شکل ها و اندازه های مختلف دیده می شوند. صرف نظر از شکل ظاهری آن ها که ممکن است گوناگون باشد، زنگ های این گروه چند ویژگی مشترک دارند:

  1. غالبا کُروی یا شبیه کُروی هستند.
  2. دهانه زنگ ها حالت شیپوری، ناقوسی و کتابی ندارد و طوری جمع شده که شکافی در قسمت پایینی کره برای انداختن گوی به داخل زنگ و نیز خروج صدا از آن ایجاد شده است. کیفیت این شکاف در چگونگی طنین و صدای زنگ موثر است.
  3. در داخل کره زنگ، گوی کروی کوچکی به طور آزاد رها شده است.

  اندازه این زنگ ها و زنگوله ها متفاوت است و در نواحی مختلف ایران می توان زنگوله هایی به اندازه یک نخود تا زنگوله هایی به اندازه یک انار را مشاهده کرد. زنگوله هایی که برای حیوانات یا برای عَلَم و کُتَل در مراسم مذهبی اسلامی استفاده می شوند، برخی زیورآلات قدیمی زنان و ... از انواع این زنگ ها و زنگوله ها هستند.

  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  مروارید اخوان
  مروارید اخوان عضو تیم استپ هلپ

  دانشجوی رشته نرم افزار در مقطع لیسانس هستم.در بخش ترجمه فعالیت می کنم.
  مجموع پست ها: 75 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های آلات موسیقی
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  باز شدن بدنه کولرهای ابی
  آموزش روش نصب کولر آبی هوایی | قسمت اول
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  هنگ کردن گوشی سامسونگ
  آموزش تصویری ریست فکتوری موبایل سامسونگ Samsung Galaxy A5
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی