پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
معرفی ساز بوق
تبلیغات
معرفی ساز بوق

بوق بوشهر


این نوع بوق، شاخ پیچ دار بلند نوعی گوزن است که کمتر در ایران یافت می شود و معمولاً از آفریقا یا هند به این ناحیه آورده شده است. بوق بوشهر و نفیر از نظر ساختار و جنس در یک گروه قرار می گیرند.

  معرفی ساز بوق

  ویژگی های ظاهری و ساختاری بوق بوشهر:

  این بوق، شاخ پیچ دار بلندی است که داخل آن خالی شده و در نقطه ای نزدیک به نوک شاخ سوراخی برای دمیدن ایجاد شده است. بوق بوشهر به خاطر اهمیتی که در فرهنگ مذهبی بوشهر دارد سازی مورد احترام محسوب می شود. غالباً روی بدنه بوق تزییناتی از جنس نقره نصب می کنند. بعضی بوق های بوشهر شکل مارپیچی ندارند و منحنی اند.

  معرفی ساز بوق


  تکنیک اجرایی بوق بوشهر:

  به خاطر ساختار ابتدایی این ساز، به صدا درآوردن آن مشکل و همراه با تحمل فشار زیاد است و هیچ نوازنده ای نمی تواند زمانی طولانی آن را بنوازد. معمولاً در مراسمی که از این ساز استفاده می کنند بوق در دست نوازندگان مختلف می چرخد و آن ها جا عوض می کنند. نوازنده بوق را افقی در مقابل دهان می گیرد و با فشار در سوراخ روی بدنه می دمد. دهانی بوق بوشهر اگرچه شکل پیاله ای ندارد اما شیوه نواختن آن مانند هوا صداهای با دهانه پیاله ای ست. صدای این بوق متناوب است و از این رو برای نواختن آن از تکنیک نفس برگردان استفاده نمی کنند.

  معرفی ساز بوق

  موارد و نوع استفاده بوق بوشهر:

  امروزه بوق بوشهر را فقط در مراسم سنج و دَمّام که در ماه های محرم و صفر برگزار می شود می نوازند. این مراسمِ مذهبی ماهیت اطلاع رسانی دارد و مردم با شنیدن صدای سازها (سنج ها، دمّام ها و بوق) از شروع مراسم سوگواری مطلع و در مسجد محل جمع می شوند. گروه اجرا کننده، تعدادی نوازنده دَمّام با سه کارکرد مختلف (دَمّام معمولی، دَمّام غَمبر و دَمّام اِشکون)، تعدادی نوازنده سنج و یک نوازنده بوق هستند. در سنت موسیقی مذهبی بوشهر تعداد دَمّام ها و سنج ها باید فرد باشد. این گروه در حال حرکت و با رعایت آداب خاصی به نواختن می پردازند. هر مسجد گروه و سازهای خاص خود را دارد. در گذشته از این بوق برای اعلام شروع مراسم لیوا در جزیره خارک نیز استفاده می کردند و این رسم تا حدود هشتاد سال پیش پابرجا بوده است.

  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  ساجده عبداللهی
  ساجده عبداللهی عضو تیم استپ هلپ

  مجموع پست ها: 14 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های بوق

  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
  آشنایی با دریچه گاز خودرو
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  اصلاح محل نصب مگنترون ماكروويو
  آموزش باز کردن و تعمیر دستگاه مایکروویو
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی