پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
معرفی ساز تمبک زورخانه
تبلیغات
معرفی ساز تمبک زورخانه
پوست صداهای یک طرفه (یک طرف باز) که با دست نواخته می شوند و با نام تمبک یا تنبک در ایران شناخته می شوند. متداول ترین ساز کوبه ای دارای پوست در بسیاری از نواحی ایران هستند.

تمبک نواحی مختلف ایران

تمپک (بستک، هرنگ و بندرچارک در هرمزگان)، تنپک یا تمپک (میناب در هرمزگان)، دمبک یا تپل (کردستان)، دمک (کرمانشاه)، کش دمبک (شرق مازندران)، دمبوک (شرق گیلان)، دمبوک (جزیره قشم در هرمزگان)، تمک (نوشهر، در غرب مازندران) و ضرب، تمبک یا تنبک در برخی نواحی دیگر ایران. اگرچه تمبک در چند دهه گذشته به موسیقی برخی نواحی ایران راه یافته و غالبا جانشین دایره شده است، اما با توجه به حضور حداقل یک صد ساله آن در موسیقی بعضی نواحی ایران می توان گفت امروزه تمبک بخش جدایی ناپذیر پیکره موسیقی برخی نواحی ایران است.

تهران، کاشان، طالقان، کرمان اصفهان، فارس، خوزستان، هرمزگان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، لرستان، کرمانشاه، کردستان، برخی از مناطق آذربایجان غربی، شرق مازندران و گلستان (منطقه کتول) مناطقی هستند که تمبک در آنها بیشتر متداول است. مناطقی که تمبک در آنها رواج ندارد و یا کمتر رواج دارد عبارت اند از سیستان، بلوچستان، خراسان، آذربایجان شرقی، کهگیلویه و بویراحمد، یزد و گلستان (منطقه ترکمنی). در بلوچستان و ترکمن صحرا اساسا سازهای گروه تمبک متداول نیستند. البته این تقسیم بندی مطلق نیست و مبتنی بر حداکثر و حداقل استفاده از تمبک در مناطق یاد شده است.

ویژگی های ظاهری و ساختاری تمبک

تمبک های متداول در نواحی ایران یا چوبی هستند و یا فلزی. در بعضی مناطق فقط تمبک چوبی متداول است و در برخی دیگر فقط از تمبک فلزی استفاده می کنند. در بعضی مناطق نیز هر دو نوع متداول اند. تمبک های چوبی صرف نظر از اندازه آنها ویژگی های مشترک ساختاری با تمبک کلاسیک ایران دارند. تمبک فلزی معمولا از ورق فلزی سیاه ساخته می شود و قسمت های مختلف آن با میخ و پرچ به هم متصل شده اند. همه تمبک ها اعم از چوبی یا فلزی یک استوانه طنینی دارند که روی دهانه آن پوست چسبانده شده است.

استوانه طنینی به شکل های مختلفی به گلویی تمبک که خود استوانه باریک تری است، متصل می شود و گلویی نیز با شکل های متنوعی به دهانه شیپوری پشت تمبک وصل می شود. اگرچه نحوه اتصال سه قسمت اصلی تمبک در انواع مختلف آن و در مناطق مختلف تا حدودی متفاوت است اما ویژگی های اصلی ساختاری تمبک در همه نمونه ها مشابه اند.

معرفی ساز تمبک زورخانه

تکنیک های اجرایی تمبک

تکنیک های اجرایی تمبک در نواحی ایران در مجموع ساده تر از تکنیک های امروزین تمبک در موسیقی کلاسیک ایران هستند. در موسیقی نواحی ایران وظیفه اصلی تمبک حفظ جریان ریتمیک متریک است و نه ارائه تکنیک های دشوار و نمایشی. به همین دلیل استفاده مستقل از انگشت های هردو دست که در تمبک نوازی موسیقی کلاسیک امروز ایران اهمیت دارد، در موسیقی نواحی ایران جایگاه درخوری ندارد. استفاده از کف دست ها، اجرای ریز و پلنگ های ساده از رایج ترین تکینیک های اجرایی تمبک در نواحی ایران به شمار می روند.

موارد و نوع استفاده تمبک

مجالس عروسی و شادی مهم ترین عرصه حضور تمبک در موسیقی نواحی ایران هستند و تمبک همراهی کننده سازهای مختلفی چون کمانچه (شرق مازندران، لرستان، دامغان، طالقان، کرمانشاه، فارس، چهارمحال و بختیاری و ...) نی انبان (بندر چارک، بستک در هرمزگان)، دوزله و نرمه نای (کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی) و ... است. در نواحی مختلف ایران تمبک را هم نشسته و هم ایستاده و یا در حال حرکت می نوازند. در وضعیت ایستاده یا در حال حرکت، این ساز معمولا با تسمه یا طناب به گردن یا کتف نوازنده آویزان است. در بیشتر مناطق ایران از یک تمبک در همراهی با سازهای مختلف استفاده می شود، اما اجرای موسیقی در میان کولیان بندر چارک و بستک در هرمزگان مستلزم به همراهی بیش از یک تمبک است و تعداد آنگاه به ده تا دوازده تمبک می رسد.

جنس و مواد به کار رفته در ساختمان تمبک

بدنه : چوب های گردو، کهور، سیسم و برخی چوب های دیگر / ورق فلزی سیاه و میخ پرچ

پوست : پوست گوسفند، بز

تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
مروارید اخوان
مروارید اخوان عضو تیم استپ هلپ

دانشجوی رشته نرم افزار در مقطع لیسانس هستم.در بخش ترجمه فعالیت می کنم.
مجموع پست ها: 75 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های تمبک
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۰ امتیاز
نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
آشنایی با دریچه گاز خودرو
۰ پاسخ
۱ امتیاز
اصلاح محل نصب مگنترون ماكروويو
آموزش باز کردن و تعمیر دستگاه مایکروویو
۰ پاسخ
۱ امتیاز
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی