پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
معرفی ساز شیپور
تبلیغات
معرفی ساز شیپور

ویژگی های ظاهری و ساختاری شیپور:


شیپور نوعی بوق فلزی از جنس برنج یا آلیاژهای مشابه است که از گذشته های دور تا امروز مورد استفاده بوده است. بوق های برنجی، کَرناهای بلند نقاره خانه ها، کرمیل ها و انواعی از کَرناها از خانواده شیپورها محسوب می شوند.

  سازهای این خانواده اگر چه از نظر شکل و اندازه و کارکرد با هم اختلاف دارند اما ویژگی های مشترک زیر باعث هم خانواده شدن آن ها می شود:

  • دهانه یا محل دمیدن آن ها پیاله ای یا شبه پیاله ای است.
  • جنس بدنه این سازها فلزی است.
  • بیشتر آن ها دارای دهانه شیپوری در انتهای لوله صوتی هستند.
  • طول لوله صوتی آن ها نسبتاً طویل است.
  • کاربردشان بیشتر خبر رسانی و رزمی بوده است.

  معرفی ساز شیپور

  بدنه سازهای این گروه، لوله ی صوتی بلندی است که قطر آن از سَر به تَه تدریجاً افزایش می یابد و در انتها به دهانه شیپوری ختم می شود. طویل بودن لوله ی صوتی باعث شده که در بعضی نمونه ها برای کاستن از حجم ساز، لوله را یک یا چند بار خم کنند. از این رو در بررسی سازهای این گروه با شکل های مختلفی مانند بدون خَم (مستقیم)، با یک خَم و با دو یا چند خَم مواجه می شویم. خم کردن لوله ی صوتی باعث می شود یک شیپور با طول تقریبی دو متر، به طول حدود سی سانتی متر تغییر وضعیت دهد.

  معرفی ساز شیپور


  تکنیک اجرایی شیپور:

  تکنیک اجرایی سازهای گروه شیپورها مانند تکنیک اجرایی همه ی سازهایی است که دهانه پیاله ای شکل دارند. صدا های سازهای این گروه متناوب اند و در نواختن آن ها از تکنیک نفس برگردان استفاده نمی شود.

  معرفی ساز شیپور


  موارد و نوع استفاده شیپور:

  انواعی از سازهای این گروه در قدیم، در نقاره خانه های حکومتی و مذهبی با نام هایی چون کَرنا، بوق، کرمیل و hellip; نواخته می شدند و برخی دیگر در جنگ ها اجرای موسیقی جنگی را بر عهده داشتند. در گروه های اجرا کننده موسیقی مذهبی و تعزیه نیز از انواعی از این سازها استفاده می شود. به طور کلی می توان گفت شیپورها غالباً نقش خبر رسانی یا تهییج را بر عهده داشته اند. سازهای بادی برنجی اروپایی، از جمله ترومپت ها، هورن ها، ترومبون ها و توبا ها حاصل تغییر و تحولاتی هستند که در سازهای خانواده ی شیپور ایجاد شده اند.

  معرفی ساز شیپور

  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  ساجده عبداللهی
  ساجده عبداللهی عضو تیم استپ هلپ

  مجموع پست ها: 14 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های آلات موسیقی
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
  آشنایی با دریچه گاز خودرو
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  اصلاح محل نصب مگنترون ماكروويو
  آموزش باز کردن و تعمیر دستگاه مایکروویو
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی