پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
معرفی ساز کَرنا گیلان
تبلیغات
معرفی ساز کَرنا گیلان
از هوا صداهای مطلق با دهانه پیاله ای یا شبه پیاله ای نمونه های مختلفی در نواحی ایران با نام ها، جنس ها، شکل ها و کارکرد های گوناگون مشاهده می شوند. نمونه ه

  ویژگی های ظاهری و ساختاری کَرنای گیلان:

  این کَرنا متشکل از لوله ی صوتی یا بدنه، دهانی محل دمیدن و انتهای خمیده یا عصا مانند است. لوله ی صوتی کَرنا از جنس نِی آبی است که به کَرلوله یا ازیت لوله معروف است و دو تا چهار متر و گاه بیشتر طول دارد. معمولاً برای استحکام بیشتر، پوششی از بُریده های بلند نِی روی لوله ی اصلی با بند پیچیده می شوند. انتهای عصایی شکل و خمیده ی کَرنا محل خروج صدا از جنس نوعی کدوست که به آن کدونِی نیز می گویند. این قسمتِ خمیده توسط یک قسمت رابط دیگر از جنس کدو که کرنِی گل نامیده می شود، کدونی را به کرلوله متصل می کند. دهانی کرنا را کرنی پیشه می نامند و از جنس نی یا چوب و قاشقی شکل است.

  معرفی ساز کَرنای گیلان


  تکنیک اجرایی کَرنای گیلان:

  ساختار دهانی و طویل بودن لوله ی صوتی کَرنا باعث می شود برای به صدا درآوردن آن نیروی زیادی به کار گرفته شود. چون این کَرنا فاقد سوراخ های صوتی بر روی بدنه است تولید صداهای مختلف از آن با پیروی از قانون اصوات هارمونیک در لوله های صوتی میسر است و به این ترتیب علاوه بر صدای پایه، صداهای اکتاو، پنجم و چهارم نیز نسبت به صدای مبنا از این ساز به دست می آیند. نواختن کَرنای گیلان با تکنیک نفس برگردان میسر نیست و زمان نواختن آن هم نمی تواند طولانی باشد زیرا وزن کَرنا و تحمل فشار زیاد برای نواختن آن نوازنده را زود خسته می کند. صدای این ساز بَم و گرفته است و همنوازی چند کَرنا نوعی هوموفونی مطبوع تصادفی ایجاد می کند.

  موارد و نوع استفاده ی کَرنای گیلان:

  در قدیم از این کَرنا به عنوان وسیله ی خبر رسانی استفاده می کردند اما امروزه فقط در مراسم عزاداری محرّم و سایر مراسم سوگواری و گاه تعزیه استفاده می شود. کَرنای گیلان را معمولاً به طور گروهی می نوازند. گروه کَرنانوازان حدود ده کَرناچی هستند که یک نفر سرگروه و هدایت کننده ی بقیه ی نوازندگان است. سرگروه را سرکرناچی و بقیه نوازندگان را واگیر می گویند. انتخاب و شروع مطلب با سرکَرناچی است. نوازندگان در ذهن خود اشعاری دارند که آن را به اصطلاح در کَرنا می خوانند و در واقع ریتم شعر را با دو یا سه صدای کَرنا اجرا می کنند. مراسم کَرنانوازی به صورت ایستاده یا در حال حرکت برگزار می شود.

  معرفی ساز کَرنای گیلان

  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  ساجده عبداللهی
  ساجده عبداللهی عضو تیم استپ هلپ

  مجموع پست ها: 14 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های کَرنا
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  باز شدن بدنه کولرهای ابی
  آموزش روش نصب کولر آبی هوایی | قسمت اول
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  هنگ کردن گوشی سامسونگ
  آموزش تصویری ریست فکتوری موبایل سامسونگ Samsung Galaxy A5
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی