پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
معرفی سوپاپ خودرو، انواع و کاربرد آن ها
معرفی سوپاپ خودرو، انواع و کاربرد آن ها

معرفی سوپاپ خودرو، انواع و کاربرد آن ها

تبلیغات
معرفی سوپاپ خودرو، انواع و کاربرد آن ها
برای ورود سوخت به سیلندر هنگام مکش و برای خروج دود از آن هنگام تخلیه، نیاز به سوپاپ داریم. سوپاپ قطعه ای قارچی شکل است که بیشتر شبیه گوشت کوب می باشد. سوپاپ گاز از سوپاپ دود دارای سطح بیشتری بوده و سیلندر بهتر پر می شود و راندمان حجمی موتور بالا می رود. برای اینکه سیلندر بهتر پر شود نیاز به این است که دودها در زمان تخلیه سریع و کامل از سیلندر خارج شوند. در این مطلب با ما همراه باشید تا بتوانید آشنایی لازم در مورد انواع و کاربرد سوپاپ را کسب کنید.

  سوپاپ خودرو

  در موتورهای چهار زمانه برای ورود سوخت و خروج دود از سوپاپ استفاده می شود. معمولاً برای هر سیلندر دو عدد سوپاپ قارچی شکل (گاز و دود) ساخته می شود که توسط میل بادامک به حرکت در می آیند و باز و بسته می شوند. سوپاپ شامل قسمت هایی چون، بشقابک (سرسوپاپ) ساق و انتهای ساق (محل خار) است.

  معرفی سوپاپ خودرو، انواع و کاربرد آن ها

  سرسوپاپ به صورت شیب دار ساخته می شود تا به خوبی در سیت خود جا بیفتد. زاویه ی جا افتادن سوپاپ ها متفاوت است و به صورت ۳۰ درجه یا ۴۵ درجه ساخته می شوند. سوپاپ با زاویه ی ۴۵ درجه عمل آب بندی را به دلیل داشتن حالت گوه ای بهتر انجام می دهد و در سوپاپ با زاویه ی ۳۰ درجه مقدار باز بودن دهانه ی عبوری آن بیشتر می شود، در نتیجه سیلندر بهتر پر یا تخلیه می گردد.

  معرفی سوپاپ خودرو، انواع و کاربرد آن ها

  سوپاپ دود ممکن است ضد مغناطیس باشد، زیرا برای استحکام بیش تر با درصد کربن بالایی ساخته می شود. چون داخل سیلندر در آغاز تخلیه پر فشار است، سوپاپ دود برای بازشدن، نسبت به سوپاپ گاز، فشار و نیروی بیشتری نیاز دارد. بنابراین، انتهای ساق آن را از جنسی محکم (یا به صورت سخت کاری شده) مانند تصویر زیر می سازند.

  معرفی سوپاپ خودرو، انواع و کاربرد آن ها

  قطر بشقابک سوپاپ گاز، به منظور بهتر پر شدن سیلندر، بزرگ تر از سوپاپ دود طراحی می گردد.

  معرفی سوپاپ خودرو، انواع و کاربرد آن ها

  زیرا "سوخت" نسبت به "دود" لختی و اینرسی بیشتری دارد. به همین دلیل امروزه موتورهایی با ۳ یا ۴ سوپاپ طراحی می کنند تا راندمان موتور افزایش یابد. بدنه و ساق سوپاپ از داخل راهنمای خود عبور می کند و در انتها به فنر متصل می شود.

  معرفی سوپاپ خودرو، انواع و کاربرد آن ها

  شناسایی محل سوپاپ ها در موتور، جهت فیلرگیری بسیار اهمیت دارد. به همین جهت به جز قطر بشقابک آن ها که متفاوت اند، تمام سوپاپ ها از محل نصب شاخه های مانی فولد گاز و دود قابل تشخیص اند.

  معرفی سوپاپ خودرو، انواع و کاربرد آن ها

  در صورت بسته بودن سرسیلندر، روش اخیر کاربرد بیشتری دارد. همان طور که در شکل مشاهده می کنید، ترتیب قرار گرفتن شاخه های مانی فولد ها، نوع سوپاپ ها را مشخص می کنند:

  EI ، IE ، EI ، IE در شکل a

  EI ، EI ، EI ، EI در شکل b

  به دلیل حساسیت زیاد کار سوپاپ ها آگاهی از وضعیت سالم و تنظیم بودن آن ها بسیار ضروری و مهم است. بهتر است بدانید که اگر سوپاپ حرارت وارد شده را نتواند به خوبی انتقال دهد، به راحتی ذوب خواهد شد. (سوپاپ می سوزد)

  معرفی سوپاپ خودرو، انواع و کاربرد آن ها

  یکی از راه های انتقال حرارت، سیت سوپاپ است، پس نشست کامل سوپاپ می تواند از سوختن آن جلوگیری نماید. تقریباً سوپاپ در هر ساعت کار حدود ۲۰ دقیقه باز و ۴۰ دقیقه بسته است و در این مدت باید حرارت را انتقال دهد. در شرایط طبیعی (نرمال) حرارت از مرکز بشقابک به طرف سیت سوپاپ منتشر می شود و در آن جا به بدنه ی موتور مانند شکل زیر منتقل می گردد.

  معرفی سوپاپ خودرو، انواع و کاربرد آن هاگرما در مرکز حدود ۱۴۰۰ فارنهایت (۷۶۰ سانتی گراد) و در نشستگاه سوپاپ ۱۲۰۰ فارنهایت (۶۵۰ سانتی گراد) است. در شرایط نامساعد، که حرارت به خوبی منتقل نمی شود، دمای سوپاپ، غیر متعارف افزایش می یابد و در محل نشتی به ۱۶۵۰ فارنهایت (۹۰۰ سانتی گراد) می رسد، که موجب سوختن آن خواهد شد. تصویر زیر دو سوپاپ سوخته را نشان می دهد.

  معرفی سوپاپ خودرو، انواع و کاربرد آن هاانتقال حرارت از طریق ساق سوپاپ نیز امکان پذیر است و گرما به بدنه ی گاید منتقل می شود. در بعضی از موتورها برای جلوگیری از سوختن سوپاپ ها تدابیری اندیشیده اند. از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  استفاده از سوپاپ چرخشی:

  در این سیستم از یک بشقابک فنردار مرکب استفاده می شود که به سوپاپ گردان معروف است و با هر بار باز شدن سوپاپ، کمی چرخش در آن ایجاد می شود؛ یعنی با اعمال فشار به سوپاپ، ساچمه روی سطح شیب دار حرکت می کند و نیروی عکس العمل سطح شیب دار باعث چرخش سوپاپ می گردد.

  معرفی سوپاپ خودرو، انواع و کاربرد آن هادر این سیستم محل قرار گرفتن سوپاپ در سیت متغیر است و حرارت منتقل شده تقسیم می گردد. عیب این سیستم بالا بودن هزینه ی ساخت آن است.

  استفاده از سوپاپ سدیمی:

  از این سوپاپ در موتورهای مسابقه ای استفاده می شود این نوع سوپاپ توخالی است و داخل آن سدیم با دمای ذوب ۹۷ درجه سانتی گراد می ریزند.

  معرفی سوپاپ خودرو، انواع و کاربرد آن هادر اثر حرکت سوپاپ، سدیم داخل آن بالا و پایین می پرد و حرارت قسمت سر سوپاپ را به ساق منتقل می نماید.

  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  امیرحسین رضازاده
  امیرحسین رضازاده عضو تیم استپ هلپ

  علاقه مند به برنامه نویسی و خودرو
  مجموع پست ها: 222 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های اتومبیل
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
  آشنایی با دریچه گاز خودرو
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه