پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
معرفی و نحوه عملکرد دستگاه مایکروویو
معرفی و نحوه عملکرد دستگاه مایکروویو

معرفی و نحوه عملکرد دستگاه مایکروویو

تبلیغات
معرفی و نحوه عملکرد دستگاه مایکروویو
از سری آموزش های بخش لوازم خانگی این بار مرحله به مرحله با راهنمای معرفی و نحوه عملکرد دستگاه مایکروویو با هم همراه می شویم تا با کاربرد امواج و چگونگی عملکرد اجاق های مایکروفر آشنا شویم.

  مایکروویو چیست

  مایکروویو یا میکروویو، از ترکیب دو واژه مایکرو یا میکرو (MICRO)، به معنی کوچک و ویو (WAVE)، به معنی موج تشکیل شده است و به معنای امواج با طول موج کوتاه و تعداد نوسانات (فرکانس) بسیار بالا می باشد. مایکروویو نوعی از امواج الکترو مغناطیسی است، در واقع امواجی رادیویی با فرکانس بسیار بالا هستند. هر چه فرکانس تشعشع بالاتر رود، طول موج آن کمتر می شود فرکانس چنین امواجی، بین ۳۰۰ مگا هرتز تا چند گیگا هرتز در ثانیه می تواند باشد. برد چنین امواجی کوتاه بوده و در حد چند متر است، ولی میزان نفوذ آن ها نسبتاً بالا است. هر چه فرکانس بیشتر باشد، شدت نفوذ بیشتر ولی برد امواج، کوتاه تر می شود. این امواج ممکن است در برخورد با یک ماده، منعکس، منتشر یا جذب شود. مواد فلزی این امواج را کاملاً منعکس می کنند. اغلب مواد غیر فلزی مثل شیشه و پلاستیک امواج را از خود عبور می دهند و موادی که جاری آب هستند مانند غذاها و حتی انسان، انرژی این امواج را جذب می کنند. اگر سرعت جذب انرژی یک ماده بیش از سرعت از دست دادن آن باشد، دمای آن ماده بالا می رود. امواج دارای طول موج کوتاه، هنگام برخورد به ماده، چنان موجب ارتعاش و تغییر قطب های منفی و مثبت موجود در آن می شوند که این جنبش بالای مولکول ها موجب به هم خوردن شدید آن ها و ایجاد اصطکاک در مولکول ها و در نهایت سبب گرم شدن آن ماده می شود.

  کاربرد امواج مایکروویو

  در سال ۱۹۴۸ یکی از کارمندان مخابرات به طور اتفاقی در مجاورت آنتن رادار، سوزشی در پشت دست های خود احساس کرد و توانست گرمای ایجاد شده را به توانایی امواج مایکروویو برای حرارت دهی مواد غذایی مربوط سازد. این مسئله منجر به کسب اولین مجوز برای ساخت اجاق مایکروفر و حرارت دهی مواد غذایی با استفاده از امواج مایکروویو گردید و در سال ۱۹۵۰ اولین اجاق مایکروفر خانگی به بازار عرضه شد.

  چگونگی عملکرد اجاق های مایکروفر

  در این اجاق ها برای گرم کردن مواد غذایی، از امواج مایکروویو استفاده می شود که مانند امواج رادیویی و نور بوده و دارای انرژی الکترومغناطیسی می باشد و طول موج آن بسیار کوتاه بوده و از ۰/۰۰۱ تا ۱ متر است. این طیف از ابتدای باند UHF رادیویی تا شروع باند فرکانسی مادون قرمز قرار دارد و از این امواج برای ارسال برنامه های رادیو و تلویزیون نیز استفاده می شود. مایکروفر یکی از نشانه های پیشرفت تکنولوژی است و امواج آن دارای فرکانس ۲۴۵۰MHz است که به علت داشتن فرکانس بالا و طول موج کوتاه، قادر به شکستن پیوند های شیمیایی و آسیب رسانی به مولکول های مواد غذایی نیست.

  معرفی و نحوه عملکرد دستگاه مایکروویو

  انواع مایکروفر

  1. مایکروفر ساده ۲. مایکروفر با گریل (المنت کباب پز) ۳. مایکروفر با گریل (المنت کباب پز) و کانو کشن (فن جابجایی هوا) ۴. مایکروفر های ترکیبی تمام خودکار تمام مایکروفر ها باید دارای فن خنک کننده و موتور برای سینی گردان باشند.

  چگونگی پخت غذا در مایکروفر

  غذا از مولکول های باردار الکتریکی شامل آب، روغن، پروتئین و هیدروکربن ها تشکیل شده است. همان طور که آهن ربا روی عقربه قطب نما تاثیر می گذارد، امواج مایکروویو نیز روی مولکول های باردار غذا تاثیر می گذارند و جهت مولکول های باردار را ۲۴۵۰ میلیون بار در هر ثانیه از شمال به جنوب تغییر می دهد که باعث ایجاد اصطکاک در بین مولکول ها و ایجاد حرارت می شود. این اتفاق در عمق ۲/۵ سانتی متری غذا رخ می دهد.

  معرفی و نحوه عملکرد دستگاه مایکروویو

  جابجایی هوای گرم Convection

  تصویر زیر مشخصات یک نوع مایکروفر با سیستم کنترل از راه دور را نشان می دهد. توان خروجی: ۸۵۰ - ۱۰۰ وات فرکانس ورودی: ۵۰ هرتز فرکانس خروجی: ۲۴۵۰ مگا هرتز مدل مگنترون: (۳۱) OM75P توان مصرفی: ۲۴۰۰ وات توان مایکروویو: ۱۳۰۰ وات توان گریل: ۱۱۰۰ وات ولتاژ: ۲۲۰ ولت حجم داخلی: ۲۰ لیتر سیستم خنک کننده: فن وزن خالص: ۱۵ کیلوگرم ابعاد دستگاه (میلی متر): ۴۸۹ ۲۷۵ ۴۱۵ (عمق ارتفاع عرض)

  معرفی و نحوه عملکرد دستگاه مایکروویو

  تصویر زیر قسمت روی برد کنترل مایکروفر را نشان می دهد که دقیقاً تمام قسمت های ولوم آن مشابه برد روی مایکروفر می باشد.

  معرفی و نحوه عملکرد دستگاه مایکروویو

  تصویر زیر قسمت های داخل برد و موتور الکتریکی مربوط به تایمر برد کنترل را نشان می دهد.

  معرفی و نحوه عملکرد دستگاه مایکروویو

  تصویر زیر یک نوع دیگر از مایکروفر با سیستم کنترل از راه دور را نشان می دهد که تمام مشخصات آن به جز حجم و ابعاد شبیه مایکروفر تصویر قبل می باشد. حجم داخلی : ۲۳ لیتر ابعاد دستگاه (میلی متر): ۴۱۵ ۲۷۵ ۴۸۹ (عمق ارتفاع عرض)

  معرفی و نحوه عملکرد دستگاه مایکروویو

  تصاویر زیر اجزای داخلی و صفحه ی فرمان روی برد کنترل مایکروفر تصویر بالا را نشان می دهد.معرفی و نحوه عملکرد دستگاه مایکروویو

  معرفی و نحوه عملکرد دستگاه مایکروویو

  امواج مایکروویو از قسمت عرض اجاق، وارد محفظه داخلی آن می شود و سه نوع سیستم در پخش کردن آن تأثیر دارند: ۱. صفحه دوار ساده. ۲. یک آنتن چرخان. ۳. یک همزن با پره های فلزی که مایکروویو را منعکس و هدایت می کند.

  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  فرهنگ نصیری
  فرهنگ نصیری

  فرهنگ در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده و در تیم تولید محتوا فعالیت می کند. زمان آزادش را صرف یادگیری مطالب آموزشی در زمینه استراتژی محتوا و بازاریابی آنلاین می کند.
  مجموع پست ها: 281 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 1
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های لوازم خانگی
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  اصلاح محل نصب مگنترون ماكروويو
  آموزش باز کردن و تعمیر دستگاه مایکروویو
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  عیب یابی ابگرمکن گازی مخزنی
  آشنایی با اجزا و قطعات آب گرمکن مخزنی گازسوز
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه