پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
نحوه پرورش قارچ صدفی خوراکی
تبلیغات
نحوه پرورش قارچ صدفی خوراکی
با افزایش روز افزون جمعیت مسئله غذا در آینده ی نزدیک یکی از مهمترین مسائل کشور خواهد بود. تاریخچه مصرف قارچ های خوراکی به عنوان غذا و دارو به زمان های بسیار دور بر می گردد و حتی انسان های نخستین از خواص ویژه قارچ ها اطلاع داشته اند قارچ از گیاهانی است که کلروفیل ندارد. ولی به علت بالا بودن پروتئین می تواند با گوشت برابری کند.

۹۰ تا ۹۵ درصد قارچ را آب تشکیل می دهد در آب موجود قارچ حدود ۱ گرم املاح و مواد معدنی وجود دارد تقریبا ۳ تا ۶ گرم پروتئین ماده خشک در قارچ وجود دارد که ۷۰ تا ۸۰ درصد این پروتئین قابل جذب است قارچ خوردنی سرشار از ویتامین های، ( A ,E ,K ,D ,C ,B12 ,B2 ,B1 ) و املاح معدنی از قبیل کلسیم، آهن و فسفر می باشد. با مصرف قارچ خوراکی تازه حدود ۱/۴ نیاز روزانه افراد بالغ به ویتامین های محلول در آب تامین می شود.

به علت اینکه قارچ مواد قندی پایینی دارد برای افراد دیابتی تجویز می گردد و به علت اینکه فاقد کلسترول می باشد نیز برای افرادی که کلسترول خون بالایی دارند تجویز می گردد. قارچ ضد سرطان بوده و روی کلیه و کبد تاثیر مطلوب دارد. افرادی که مبتلا به بیماری کلیه و روده، ورم مفاصل اسید اوریک در خون نقرص هستند مصرف قارچ برای آن ها مفید می باشد.

تهیه ی کمپوست

پرورش قارچ صدفی

برای تهیه ی بستر مناسب که اصطلاحا کمپوست گفته می شود، می توان از بقایای محصولات کشاورزی مانند کاه، کلش گندم، کاه برنج، ساقه های ذرت، خاک اره، کاه نی، خارشتر و ... استفاده نمود. بهترین ترکیب بستر می تواند مخلوط ۲ به ۱ کاه و خاک اره باشد. قارچ صدفی با تجزیه آن ها مواد غذایی مورد نیاز خود را دریافت و جهت تولید قارچ به کار می برد.


پاستوریزاسیون بستر به روش جوشانده در آب

پرورش قارچ صدفی

معمول ترین و متداول ترین روش پاستوریزاسیون روش جوشاندن در آب است که بسیار ساده و کم هزینه و اجرای آن راحت است. ابتدا ساقه گندم یا هر ماده سلولز دار که مورد استفاده قرار می گیرد به اندازه ۵ ۷ سانتی متر برش داده و آن ها را به مدت ۱ تا ۵ ساعت در حوضچه آب خیسانده به طوری که با قرار دادن جسم سنگین تمام سطح آن ها در آب فرو رود در صورتی که کاه و کلش زیاد باشد باید آن ها را روی سطح صاف پخش کرد و با استفاده از فواره یا آبپاش دستی روی آن ها آب پاشی کرد.

در این روش یک یا چند دیگ بزرگ بسته به میزان کاهی که می خواهیم بجوشانیم بر روی تعدادی اجاق گاز بزرگ قرار داده و به اندازه کافی آب در داخل آن ها می ریزیم، پس از اینکه آب به جوش آمد (اصطلاحا قل جوش) کاه ها را داخل دیگ می ریزم. بین ۴۵ تا ۶۰ دقیقه زمان برای جوشیدن کاه در حالت قل جوش (۱۰۰ درجه) کافی است. می توان از مواد افزودنی برای غنی سازی کار و آماده سازی بستر کشت به ازای هر صد کیلوگرم کاه خشک یک کیلو سولفات کلسیم، پنج کیلو کربنات کلسیم و مقداری پودر یونجه (یونجه خشک شده هر کیسه به میزان صد گرم) با کاه مخلوط کرده که این مواد را باید قبل از پاستوریزه کردن کاه اضافه نمود و سپس کاه را پاستوریزه نمود. جوشیدن کاه باید با یک همزن کاه و خاک اره را به هم زده و مخلوط کنیم به صورتی که آب جوش به تمامی قسمت های کاه و کلش برسد.


آبکشی نمودن کاه و خاک اره

پرورش قارچ صدفی

پس از جوشاندن و پاستوریزه نمودن کامل می بایستی آب اضافی آن ها را خارج و دمای آن ها را به ۱۷ تا ۲۰ درجه برسانید. برای خارج نمودن آب اضافی از یک توری سیمی با روزنه های کوچک استفاده می کنیم.


سرد نمودن کاه و خاک اره

پرورش قارچ صدفی

بهتر است مرحله سرد کردن در یک محیط سربسته و ضدعفونی شده انجام گیرد می توان در کنار اتاق کشت اتاقی را در نظر گرفت و عمل سرد کردن و بسته بندی را انجام داد. کاه را بر روی توری ریخته و آن را مرتبا به هم بزنید تا آب مازاد آن خارج و سریع تر سرد شود. رطوبت ایده آل پس از خروج آب اضافی حدود ۴۰ الی ۵۰ درصد می باشد. برای بررسی میزان رطوبت می توان یک مشت کاه سرد شده را برداشته و بین انگشتان فشار دهید که در حالت مطلوب چند قطره آب از آن چکیده می شود.


ادامه ی سرد نمودن کاه و خاک اره

پرورش قارچ صدفی

توری را بر روی یک فنس پهن کرده و آن را با چهار پایه ۳۰ الی ۴۰ سانتی متر از زمین فاصله دهید. مرحله آبکشی و سرد کردن را حتما در محلی به دور از جریان هوا و آلودگی انجام دهید.


با داشتن اشتراک ویژه ادامه این آموزش و بسیاری از آموزش های مفید دیگر، برای شما قابل مشاهده است.
جهت دریافت اشتراک ویژه در سایت ثبت نام نمایید یا وارد شوید.
جهت خرید مستقیم این مطلب وارد شوید - ۱۵۰۰ تومان
ورود / عضویت راهنما
تبلیغات
برچسب ها
نویسنده
رویا ولی پور
رویا ولی پور

نا مشخص
مجموع پست ها: 16 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های کشاورزی
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۱ امتیاز
اصلاح محل نصب مگنترون ماكروويو
آموزش باز کردن و تعمیر دستگاه مایکروویو
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه