پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
نقشه ی مدار الکتریکی و آشنایی با فیوز و جعبه فیوز خودرو
نقشه ی مدار الکتریکی و آشنایی با فیوز و جعبه فیوز خودرو

نقشه ی مدار الکتریکی و آشنایی با فیوز و جعبه فیوز خودرو

تبلیغات
نقشه ی مدار الکتریکی و آشنایی با فیوز و جعبه فیوز خودرو
از سری آموزش های بخش تعمیر و نگهداری خودرو، این بار با جعبه فیوز و انواع فیوزهای مورد استفاده در مدار الکتریکی خودرو های سواری با هم همراه می شویم تا با نمونه های مختلف و با نحوه عملکرد و ویژگی های آن ها در خودرو آشنا شویم.

  نقشه ی مدار الکتریکی چراغ های روشنایی خودرو

  سیم کشی اجزای مدارهای الکتریکی در خودروها استاندارد شده است و به روش موازی اجرا می شود. با توجه به این که ولتاژ مدارهای الکتریکی ۱۲ ولت انتخاب شده است، تمامی اجزای هر کدام از مدارهای الکتریکی خودرو ۱۲ ولتی طراحی و ساخته می شوند. به منظور سهولت در اجرای صحیح ارتباط بین اجزای مدار و سیم کشی آن ها و نیز شناسایی اجزای مدارهای مختلف در هنگام عیب یابی و تعویض کل یا قسمتی از سیم مدار الکتریکی، از نقشه ی مدار الکتریکی خودرو استفاده می شود.

  نقشه ی مدار الکتریکی سیستم های مختلف خودروها یکسان نیست و بر مبنای طراحی کارخانه ی سازنده، با یکدیگر متفاوت است. در دو تصویر زیر نمودار مدار الکتریکی چراغ های روشنایی یک نوع خودرو، که توان مصرفی حقیقی لامپ چراغ های آن در روی نقشه ی مدار بر حسب وات (W) درج شده است، دیده می شود.

  نقشه ی مدار الکتریکی چراغ های روشنایی خودرو نقشه ی مدار الکتریکی چراغ های روشنایی خودرو

  آشنایی با انواع فیوز و جعبه فیوز

  فیوز وظیفه دارد اجزای مدارهای الکتریکی خود را در مقابل شدت جریان الکتریکی غیر مجاز حفاظت کند. در ساختمان فیوز رشته سیمی به کار رفته است که در صورت عبور جریان الکتریکی بیش از حد تحمل فیوز، ذوب می شود و مدار الکتریکی را قطع می کند. به عبارت دیگر فیوز ضعیف ترین جزء مدار به شمار می رود. در تصویر زیر فیوزهای مورد استفاده در بعضی از خودروها نشان داده شده است.

  انواع فیوز و جعبه فیوز

  فیوز خودروها از نظر ساختمان در انواع زیر طراحی و ساخته می شود:

  • فیوزهای شیشه ای ( a )
  • فیوزهای سرامیکی ( b )
  • فیوزهای تیغه ای ( c )

  در تصویر زیر انواع فیوزها نشان داده شده است.

  انواع فیوز و جعبه فیوز

  فیوزهای استفاده شده در خودروهای جدید از نوع فیوز تیغه ای است. این فیوزها در رنگ های مختلفی ساخته شده اند و مقدار شدت جریان مداوم هر کدام در روی بدنه ی فیوز حک شده است. از رنگ بندی بدنه ی فیوزهای تیغه ای نیز برای طبقه بندی آن ها استفاده می شود. فیوزها را بر حسب عبور شدت جریان مداوم درجه بندی می کنند. جریان مداوم فیوز شدت جریانی است که به طور دائم از فیوز عبور می کند، بدون آن که باعث ذوب شدن المان داخل آن شود. در تصویر زیر رنگ بندی فیوزها تیغه ای دیده می شود. فیوز مدارهای الکتریکی در اثر اتصال کوتاه مدار و یا افزایش شدت جریان مصرفی مدار ( به دلیل افزودن غیر مجاز دستگاه های الکتریکی با توان مصرفی زیاد ) سوخته می شود (ذوب شدن المان داخل فیوز ) و مدار الکتریکی خودرو قطع می گردد.

  انواع فیوز و جعبه فیوز

  در تصویر زیر دو نمونه از فیوزهای معیوب (b) در مقایسه با فیوزهای سالم (a) نشان داده شده است.

  انواع فیوز و جعبه فیوز

  برای دسترسی آسان به فیوزهای مدارهای الکتریکی خودرو آن ها را در کنار هم و در یک مجموعه قرار می دهند. مجموعه ی فیوزها در داخل جعبه ای به نام جعبه فیوز تعبیه می شود. در تصویر زیر جعبه فیوز یک نوع خودرو نشان داده شده است. این نوع جعبه فیوزها در داخل محفظه ی موتور روی بدنه ی خودرو بسته می شود. تعداد فیوزهای نوع سرامیکی به کار رفته در جعبه فیوز، که کلیه ی مدارهای الکتریکی خودرو را محافظت می کند، هشت عدد است.

  انواع فیوز و جعبه فیوز

  جعبه فیوز در داخل اتاق خودرو و در زیر پنل جلوی راننده طراحی و تعبیه می شود. در یا پوشش جعبه ی فیوز نیز توسط خارهای پلاستیکی و یا پیچ (در بعضی از خودروها) در روی پنل ثابت می شود. معمولاً در جعبه فیوزها چند ترمینال خالی پیش بینی می گردد تا امکان اضافه نمودن دستگاه های الکتریکی جدید به مدارهای الکتریکی خودرو فراهم آید. در تصویر زیر جعبه فیوز طراحی شده در روی پنل جلوی یک نوع خودرو دیده می شود. لازم به توضیح است که نوع فیوز به کار رفته در هر یک از مدارها بر مبنای مقدار شدت جریان الکتریکی مصرفی مدار، تعیین و در جعبه فیوز نصب می شود.

  انواع فیوز و جعبه فیوز

  در خودروهایی که جعبه فیوز آن فاقد ترمینال خالی برای نصب فیوز جدید باشد و یا سیم کشی مدار از طریق جعبه ی فیوز امکان پذیر نشود از جافیوزهای تکی (در سیم کشی مدار الکتریکی) استفاده می شود. در تصویر زیر شماتیک جافیوزی تکی و نحوه ی قرار دادن فیوز در داخل آن دیده می شود.

  انواع فیوز و جعبه فیوز

  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  امیرحسین رضازاده
  امیرحسین رضازاده عضو تیم استپ هلپ

  علاقه مند به برنامه نویسی و خودرو
  مجموع پست ها: 222 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های اتومبیل
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
  آشنایی با دریچه گاز خودرو
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه