پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
پشه های گل آذین انبه و روش مبارزه با آن
پشه های گل آذین انبه و روش مبارزه با آن

پشه های گل آذین انبه و روش مبارزه با آن

تبلیغات
پشه های گل آذین انبه و روش مبارزه با آن
انبه (Mangifera indical) یکی از میوه های مهم مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری دنیا است و به دلیل کیفیت بسیار عالی میوه به سلطان میوه ها (King of Fruits) مشهور است. در ایران کشت و کار این درخت از قدیم (حدود 300 سال) در استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان متداول بوده است.

انبه

سطح زیر کشت انبه در استان هرمزگان حدود 1500 هکتار است. شهرستان های رودان، میناب و بندرعباس از نقاط عمده کشت این محصول به شمار می روند. مسأله ریزش گل و میوه در باغ های انبه و توأم شدن این مسأله با افزایش خسارت آفاتی نظیر زنجرک انبه، پشه گل آذین، پشه گالزا، سن قهوه ای، تریپس انبه و بیماری های سفیدک پودری و آنتراکنوز انبه یکی از مهم ترین مشکلات انبه کاران جنوب کشور به ویژه در دهه اخیر بوده است.

پشه های گالزا (cecidomyiidae) گروه مهمی از آفات زیان آور انبه می باشند و تاکنون 12 گونه از حشرات این خانواده بر روی درخت های انبه جمع آوری و گزارش شده اند. چهارگونه Dasineura mangifera Felt و Erosomyia indica Grover و Procystiphora indica Grover و D.amaranjarae Grover از گونه های زیان آور به گل آذین انبه می باشند. شکل شناسی و چرخه زندگی این گونه ها در کشور هند مورد مطالعه گرفته است.

در نقاط انبه کاری جنوب ایران تاکنون دو گونه پشه از خانواده پشه های گالزا شناسایی شده اند. اولین گونه Procontarinia matteiana Kiffer و معروف به پشه گالزای برگ انبه می باشد. بیولوژی، شناسایی دشمنان طبیعی و بررسی تغییرات فصلی جمعیت این حشره در استان هرمزگان مورد مطالعه قرار گرفته است.

گونه دوم (Erosomia mangifera (=indica معروف به پشه گل آذین انبه می باشد. این حشره بعد از زنجرک انبه خطرناک ترین آفت در فصل گلدهی درختان انبه شناخته شده است. خسارت این حشره در دهه اخیر در باغ های انبه هرمزگان بسیار چشمگیر بوده است و به دلیل خسارت مستقیم آن به گل آذین که سبب ریزش گل ها و عدم تشکیل میوه می شود. و همچنین نقش مهمی که در افزایش خسارت عوامل بیماری زا به ویژه قارچ مولد آنتراکنوز انبه (Colletetriohum sp) دارد به مراتب اهمیت بیشتری نسبت به پشه گالزای انبه دارد.

حشره های کامل هر دو گونه مذکور از نظر شکل ظاهری شباهت بسیاری به هم دارند و تشخیص آن ها بدون انجام بررسی های آزمایشگاهی بسیار مشکل است. اما تشخیص وجود هر یک از این دو آفت در باغ های انبه، از روی علائم خسارت بسیار ساده است. پشه گل آذین آفت جدیدی در فون آفات انبه کشور است و خسارت آن در چند سال اخیر از نظر اقتصادی مهم بوده است. در این مطلب به منظور آشنایی محققین، مروجین، انبه کاران و سایر علاقمندان، به اختصار، شکل شناسی، چرخه زندگی و روش مبارزه با این حشرات بیان شده است.

شکل شناسی

حشره کامل پشه کوچکی به طول حداکثر 1.5 میلی متر است. رنگ عمومی بدن زرد لیمویی، بال ها شفاف و پوشیده از موهای گنبدی شکل و دارای یال در حواشی می باشد. پاها بلند و باریک، حشره نر بزرگتر از حشره ماده، شاخک چهارده بندی که به جزء بند اسکاپ (بند قاعده ای) و پدیسل (دومین بند شاخک) سایر بندها دو گرهی هستند.

لارو به رنگ زرد متمایل به نارنجی، از انواع ورمی فرم (بدون پا) و در حداکثر رشد خود دو میلی متر طول دارد. شفیره به رنگ زرد و حدود 1.5 میلی متر طول دارد. تخم بسیار کوچک و غیر قابل رویت با چشم غیر مسلح می باشد.

پشه های گل آذین انبه

میزبان و مناطق انتشار

وجود تمام گونه های جنس Erosomyia که تاکنون در روی درختان انبه گزارش شده، بر روی میزبان دیگری مشاهده نشده است. مناطق انتشار این حشره در استان هرمزگان، عبارت است از کلیه مناطق انبه کاری شهرستان های رودان، میناب و بندرعباس می باشد. میانگین درصد آلودگی گل آذین های جمع آوری شده از باغ های انبه میناب و رودان به ترتیب 59.5 و 67.5 درصد تعیین شده است.

نحوه خسارت

زمان شروع فعالیت و خسارت حشره در هر منطقه بستگی به زمان گلدهی درخت های انبه دارد. شروع گلدهی درختان انبه در منطقه میناب دی ماه و منطقه سیاهو از توابع بندرعباس بهمن ماه می باشد. افت در مرحله لاروی به گل آذین درختان انبه خسارت می زند. لارو با تغذیه از اندام های زایشی، جوانه های گل و همچنین تغذیه از بافت درونی محورهای اصلی و نمو عوامل بیماری زا به ویژه قارچ مولد آنتراکتوز انبه (Colletotrichum sp) در محل سوراخ های ورودی و خروجی لارو روی محورهای گل آذین سبب تشدید خسارت می شود.

پشه های گل آذین انبه

آثار خسارت لارو روی محورهای اصلی و فرعی گل آذین انبه

چرخه زندگی

حشرات کامل هنوز با ظهور گل آذین بر روی درخت های انبه در طبیعت ظاهر و شروع به تغذیه، جفتگیری و تخم ریزی روی محورهای اصلی و فرعی جوانه های گل می کنند. دوره جنین تخم یک الی دو روز به طول می انجامد و سپس لارو جوان جهت تغذیه وارد جوانه های گل و محورهای اصلی و فرعی گل آذین می شود.

دوره لاروی حشره به طور متوسط 10 روز است. لارو پس از اتمام دوره لاروی گل آذین را ترک نموده و در عمق چند میلی متری (حداکثر 5 میلی متری) خاک به شفیره تبدیل می شود. طول دوره شفیرگی حشره در شرایط طبیعی 6-8 روز می باشد. ظهور تدریجی گل آذین بر روی درختان انبه و وجود ارقام مختلف انبه با تاریخ گلدهی متفاوت باعث طولانی شدن دوره نشو و نمای آفت می گردد. این حشره فقط در فصل گلدهی درختان انبه فعال است و در این فصل قادر به تولید 4-3 نسل می باشد. در سایر فصول سال حشره به صورت شفیره درون خاک به زندگی خود ادامه می دهد.

مبارزه

به منظور کنترل موفقیت آمیز این حشره راهکارهای زیر که بر اساس نتایج بسیار رضایت بخش اجرای طرح مدیریت کنترل تلفیقی آفات و بیماری های انبه حاصل شده است پیشنهاد می شود.

  • رعایت بهداشت در باغات انبه شامل جمع آوری خار و خاشاک و مبارزه اصولی با علف های هرز.
  • شعله افکنی پای درخت های انبه به منظور از بین بردن شفیره های موجود در سطح خاک قبل از آغاز گلدهی درختان انبه.
  • شخم پای درختان انبه به منظور کاهش جمعیت شفیره های زمستان گذران.
  • استفاده از سموم مجاز قابل کاربرد در خاک همزمان با عملیات شخم پای درختان.
  • سمپاشی با حشره کش دیمتوات به غلظت یک در هزار بعد از ظهور گل آذین و قبل از باز شدن گل ها.
تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
مروارید اخوان
مروارید اخوان عضو تیم استپ هلپ

دانشجوی رشته نرم افزار در مقطع لیسانس هستم.در بخش ترجمه فعالیت می کنم.
مجموع پست ها: 75 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های باغداری
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۰ امتیاز
نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
آشنایی با دریچه گاز خودرو
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه