پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
چگونه با بیماری بد شکلی انبه مبارزه کنیم؟
چگونه با بیماری بد شکلی انبه مبارزه کنیم؟

چگونه با بیماری بد شکلی انبه مبارزه کنیم؟

تبلیغات
چگونه با بیماری بد شکلی انبه مبارزه کنیم؟
بیماری بد شکلی گل آذین آن به یکی از مهمترین بیماری هایی است که در بسیاری از کشورهای دنیا کشت و پرورش درختان انبه را مورد تهدید جدی قرار داده و همه ساله باعث زیان های فراوانی شده است. این بیماری خطری جدی برای وضعیت موجود و توسعه انبه کاری در دنیاست. در برخی از مناطق انبه کاری دنیا خسارت این بیماری 50 تا 60 درصد و در حالت شدید تا 100 درصد گزارش شده است.

بیماری بد شکلی انبه

انبه از مهم ترین درختان میوه گرمسیری دنیاست که خوشبختانه در مناطق جنوب شرق کشور ما شامل جنوب بلوچستان، استان هرمزگان و مناطقی از جنوب کرمان کشت می شود. سابقه کشت آن در این مناطق به بیش از 300 سال می رسد. سطح زیر کشت این محصول در کشور 2220 هکتار درختان بارور و 2101 هکتار درختان غیر بارور می باشد که میزان تولید سالیانه 22814 تن برآورد شده است. در ایران از میوه نارس برای تهیه ترشی و از میوه رسیده انبه به صورت تازه خوری استفاده می شود.

میزان محصول در درختان انبه به طور کلی، تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد. حمله آفات و بیماری های مختلف به درختان انبه به طور مستقیم و یا غیر مستقیم، باعث کاهش میزان محصول از لحاظ کمی و کیفی می شود و هر ساله موجب ضرر و زیان زیادی به باغداران می گردد. در این میان بیماری و یا عارضه بدشکلی گل آذین انبه که مستقیماً تشکیل میوه در درخت را مورد حمله قرار می دهد و گل ها از تبدیل به میوه باز می مانند و اثر مستقیم بر روی محصول داشته و زیان اقتصادی آن به مراتب بیشتر خواهد بود.

بیماری بدشکلی گل آذین آن به یکی از مهمترین بیماری هایی است که در بسیاری از کشورهای دنیا کشت و پرورش درختان انبه را مورد تهدید جدی قرار داده و همه ساله باعث زیان های فراوانی شده است. این بیماری خطری جدی برای وضعیت موجود و توسعه انبه کاری در دنیاست. در برخی از مناطق انبه کاری دنیا خسارت این بیماری 50 تا 60 درصد و در حالت شدید تا 100 درصد گزارش شده است.

چگونه با بیماری بدشکلی انبه مبارزه کنیم؟

از آنجایی که به طور رسمی تاکنون این بیماری از ایران گزارش نشده است و طبق تحقیقاتی که در منطقه بلوچستان در سال های اخیر صورت گرفته خوشبختانه اثری از وجود بیماری بدشکلی انبه در مناطق انبه کاری استان سیستان و بلوچستان مشاهده نگردید. با توجه به عدم مشاهده این بیماری در کشور همچنان شیوع آن در کشورهای منطقه مانند پاکستان، عمان و امارات متحده عربی وجود دارد، لذا شناخت این بیماری در کشور جهت آگاهی دادن به باغداران در خصوص علائم و خسارت های این بیماری و ردیابی مداوم در پیشگیری از ورود بیماری و مقابله به موقع با آن بسیار حائز اهمیت می باشد.

تاریخچه بیماری انبه

این بیماری برای اولین بار در سال 1891 از هند و به مرور از دیگر نقاط دنیا بر روی ارقام مختلف انبه تحقیق شده که در حال حاضر علاوه بر هند، از کشورهای پاکستان، بنگلادش، عمان، امارات متحده عربی، مالزی، مصر، فلسطین، سودان، اوگاندا، آفریقای جنوبی، استرالیا، کویا، مکزیک، برزیل، ونزوئلا، نیکاراگوئه، السالوادور، آمریکای مرکزی و ایالات متحده آمریکا گزارش دریافت شده است.

عامل بیماری

در طی یک صد سال گذشته تحقیقات وسیعی در دنیا برای شناسایی عامل این بیماری انجام گرفته است. عامل این بیماری را عوامل مختلف زنده و غیر زنده شامل ویروس ها، قارچ ها، نماتد ها، کمبود مواد غذایی و عدم توازن هورمونی در گیاه گزارش داده اند. اما در نهایت عامل اصلی این بیماری قارچ Fusarium mangifera معرفی شده است.

حساسیت ارقام

تقریباً هیچ یک از ارقام تجاری انبه به این بیماری مقاوم نیستند. تاکنون فقط تعداد بسیار محدودی از ارقام مقاوم مانند Bhadauran. Illachi و Alib شناسایی شده اند که از نظر اندازه و کیفیت میوه در سطح خیلی پایینی قرار دارند ولی این صفت را نتوانسته اند از روش تلاقی به ارقام تجاری منتقل کنند.

به طور کلی اصلاح و ایجاد ارقام تجاری مقاوم به بیماری بدشکلی انبه از طریق هیبرید به روش معمول اصلاح نباتات به دلیل هتروزایگوسی بالا در انبه، دوره نو نهالی طولانی، ناسازگازی در خود گرده افشانی و دگر گرده افشانی ارقام مختلف انبه و ریزش شدید میوه، تاکنون موفقیت آمیز نبوده است.


علائم بیماری

این بیماری به دو شکل رویشی و زایشی مشاهده می شود:

بد شکلی رویشی انبه

این شکل از بیماری بیشتر در نهالستان و درختان جوان مشاهده می شود. در این حالت جوانه های رویشی انتهایی و یا جانبی در محور برگ درختان جوان و نهال های انبه متورم شده و به شاخه چه های کوچک غیر طبیعی که از تعداد زیادی برگ های ریز فلس مانند با ظاهری مشابه خوشه تبدیل می شوند.

چگونه با بیماری بدشکلی انبه مبارزه کنیم؟

اثر غالبیت جوانه انتهایی از بین رفته و تعداد زیادی جوانه رویشی ظاهر می شود. نهال هایی که در سنین جوانی دچار این مشکل می شوند رشد آن ها متوقف و از بین می روند. نهال هایی که دیرتر دچار آلودگی می شوند رشد طبیعی را در بالای ناحیه بد شکل شده از سر می گیرند

بد شکلی گل آذین انبه

غالب ترین حالت بیماری، بیماری بد شکلی گل آذین است که گل آذین ها به صورت غیر طبیعی رشد می کنند. در این حالت دم گل ها کوتاه و ضخیم شده اما قسمت های دیگر گل خیلی کشیده و بلندتر از حالت طبیعی می شوند. در حالت شدید بیماری، گل آذین به صورت توده ای متراکم و سنگین تر در آمده و به دلیل وزن زیاد خودش به سمت پایین آویزان می شود.

چگونه با بیماری بدشکلی انبه مبارزه کنیم؟

گل آذین سالم انبه

چگونه با بیماری بدشکلی انبه مبارزه کنیم؟

گل آذین بیمار انبه

چنین گل آذین هایی گل های زیادی دارند که بیشتر آن ها نر بوده و به ندرت دو جنسی بسته باقی می مانند. تخمدان و خامه در گل های دو جنسی بیمار خیلی کشیده و غیر فعال بوده و دانه گرده ضعیفی تولید می کنند.

در چنین گل هایی میوه تشکیل نمی شود و یا قبل از رسیدن به اندازه دانه نخود ریزش می کنند. تظاهر بدشکلی ممکن اسست در یک رقم از درختی به درخت دیگر و همچنین از محلی به محل دیگر و در سال ھای مختلف متفاوت باشد۔ همچنین ممکن است گل های بد شکل و گل های سالم روی یک خوشه یا روی یک شاخه از درخت ظاهر شوند. گل آذین آلوده به صورت توده بافتی خشک روی درخت در مدت تابستان باقی می ماند و برخی از آن ها ممکن است در فصل بعد مجددا رشد کنند.

کنترل بیماری بد شکلی

اگرچه راه کار کلی مؤثری تاکنون برای کنترل این بیماری ارائه نشده است اما برای به حداقل رساندن وقوع بیماری موارد زیر پیشنهاد می شود.

  • تهیه نهال گواهی شده و عاری از بیماری.
  • قطع گل آذین های بیمار درخت به همراه 30 سانتیمتر شاخه متصل به گل آذین سپس سوزاندن و یا دفن آن ها در عمق خاک.
  • محلول پاشی درختان با اسید نفتالین استیک اسید به میزان 200 قسمت در میلیون 2 تا 3 ماه قبل از گلدھی.
  • حذف گل آذین هایی که خیلی زود بر روی درخت ظاهر می شوند.
  • کنترل حشرات با استفاده از سموم متیل دیمتوات، منو کارپوس یا دیازینون به نسبت 0/1 درصد.
  • برای کنترل آلودگی فوزاریوم استفاده از سموم مانکوزب (0/25 درصد)، بنومیل و یا کاربندازیم به نسبت 0/1 درصد.
تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
فرهنگ نصیری
فرهنگ نصیری

فرهنگ در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده و در تیم تولید محتوا فعالیت می کند. زمان آزادش را صرف یادگیری مطالب آموزشی در زمینه استراتژی محتوا و بازاریابی آنلاین می کند.
مجموع پست ها: 281 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 1
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های باغداری
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۱ امتیاز
اصلاح محل نصب مگنترون ماكروويو
آموزش باز کردن و تعمیر دستگاه مایکروویو
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه