پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
چگونه سلامت خودرو را در انبار کردن طولانی مدت حفظ کنیم؟
چگونه سلامت خودرو را در انبار کردن طولانی مدت حفظ کنیم؟

چگونه سلامت خودرو را در انبار کردن طولانی مدت حفظ کنیم؟

تبلیغات
چگونه سلامت خودرو را در انبار کردن طولانی مدت حفظ کنیم؟
اگر می خواهید جایی بروید، پیش کسی بمانید یا در رویدادی بزرگ شرکت کنید، احتمالا از خودروی خود به ندرت یا اصلا استفاده نمی کنید. اما اگر قرار است خودرویتان به مدت طولانی، برای مثال بیشتر از چند هفته، استفاده نشود، باید اصول و نکات انبار کردن آن را بدانید و رعایت کنید. در غیر این صورت، احتمال بروز مشکلات مکانیکی افزایش پیدا می کند.

مرحله 1 - روغن موتور و فیلتر

انبار کردن خودروانبار کردن خودرو

قبل از انبار کردن خودرو، روغن و فیلتر آن را عوض کنید. اگر می خواهید خودرو را برای مدت خیلی طولانی انبار کنید (منظور چند سال است) با یک مکانیک مشورت کنید که یک روغن بدون افزودنی به شما معرفی کند، که حاوی مقدار کمی مواد شوینده اسیدی باشد.

مرحله 2 - انتخاب بنزین مناسب

انبار کردن خودروانبار کردن خودرو

♦ باک بنزین را با بنزین سوپر پر کنید. یکی از مشکلات ماشین های انبار شده، غلیظ شدن بنزین آن ها می باشد و به شدت توصیه می شود که باک را با بنزین سوپر بدون الکل پر کنید تا فضای خالی در آن وجود نداشته باشد.
♦ به هر حال بنزین پس از مدتی غلیظ می شود، به همین منظور توصیه می شود از تثبیت کننده بنزین استفاده کنید. در بعضی مناطق، بنزین های سوپر حاوی اتانول نمی باشند که این می تواند باعث فرسایش و آزاد شدن آب در مدت زمان طولانی شود.
♦ از توزیع کننده سوخت در این باره سوال کنید.

مرحله 3 - رادیاتور

انبار کردن خودروانبار کردن خودرو

سطح آب رادیاتور را بررسی کنید. مطمئن شوید که به مقدار مناسب آب دارد.

مرحله 4 - تنظیم باد تایرها

انبار کردن خودروانبار کردن خودرو

♦ باد تایرها را با توجه به میزان فشاری که برای خودروی شما مناسب است تنظیم کنید. در صورتی که خودرو را برای زمستان در منطقه ای سرد انبار می کنید، از دستورالعمل های مربوط به تنظیم باد استفاده کنید تا فشار مناسب را بدانید.
♦ تنظیم باد استاندارد تایرها می تواند از صاف شدن و ترک خوردن آن ها جلوگیری نماید.
♦ پس از انبار کردن و هنگام استفاده مجدد از خودرو، پیش بینی می شود که تایرهای های خودرو تا حدود 16 کیلومتر یا کمی بیشتر تاپ تاپ کنند تا بالانس شوند.

مرحله 5 - نظافت داخل خودرو

انبار کردن خودروانبار کردن خودرو

♦ خودرو را تمیز کرده و پولیش بکشید. حتما زیر خودرو را هم بشورید و کثیفی های روی آن به ویژه در قسمت گلگیرها را کاملا پاک کنید.
♦ قسمت های داخلی خودرو را تمیز کنید، بسیار حواستان به خورده های خوراکی باشد تا آن ها را جمع آوری کنید؛ این ذرات باعث جذب جانوران کوچک می شوند.
♦ خارج کردن کفپوش های خودرو از پوسیدگی و خراب شدن آن ها بر اثر گرمای موجود در فضای بسته جلوگیری می کند.

مرحله 6 - کاهش رطوبت

انبار کردن خودروانبار کردن خودرو

در صورتی که خودرو را در فضایی بسته انبار می کنید، زیر آن بر روی زمین پلاستیک ضد بخار پهن کنید. این کار از ایجاد بخار آب در گاراژهای سرد جلوگیری کرده و همچنین باعث راحت پیدا شدن نشت مایعات بعد از انبار کردن می شود.

مرحله 7 - جلوگیری از ورود جانوران

انبار کردن خودروانبار کردن خودرو

♦ در صورتی که خودرو را در فضایی بسته انبار می کنید، یکی از پنجره ها را مقداری پایین بیاورید، اما نه به قدری که جانوران کوچک بتوانند وارد شوند. در صورتی که خودرو کروک می باشد، سقف آن را ببندید.
♦ پارچه ای کهنه را درون ورودی هوا و اگزوز قرار دهید تا از لانه کردن حیوانات جلوگیری شود، سپس آن را با استفاده از صفحه ای فلزی (صفحه ای دایره ای شکل به قطر 5.3 سانتی متر می تواند مناسب باشد) بپوشانید.
♦ برخی توصیه می کنند از مواد شیمیایی با بوی قوی مانند صابون به منظور دور کردن جانوران استفاده کنید، اما این کار بوی نامطبوعی در داخل خودرو به جا می گذارد.

مرحله 8 - باتری

انبار کردن خودروانبار کردن خودرو

♦ در صورتی که خودرو را برای مدت زمان بیش از یک ماه انبار می کنید، از محافظ باتری استفاده کنید. این محافظ ها، شارژرهای «هوشمند» باتری هستند که در فواصل زمانی معین روشن می شوند و باتری را شارژ می کنند. برای مدت زمانی کوتاه مانند چند ماه، محافظ می تواند در حالی که هنوز درون خودرو است، به باتری متصل بماند. اما برای مدت های طولانی تر در صورتی که از مکانیک خودرو اندکی سر در می آورید؛ پیشنهاد می شود که باتری را جدا نموده و محافظ را بیرون از خودرو بر روی آن نصب نمایید.
♦ در صورتی که می خواهید باتری را جدا کنید، با شرکت سازنده تماس گرفته تا مطمئن شوید این کار باعث از کار افتادن قطعات الکترونیکی و کامپیوتر خودرو نشده و تمامی کدهای دسترسی مورد نیاز برای دستگاه های داخلی مانند استریو یا ساعت را یادداشت کرده اید.

مرحله 9 - برف پاک کن

انبار کردن خودروانبار کردن خودرو

♦ زیر تیغه ی برف پاک کن ورق های پلاستیکی بکشید تا از چسبیدن لاستیک آن به شیشه جلوگیری نمایید.
♦ روش مناسب تر، جدا کردن برف پاک کن و انبار کردن آن در در فضایی گرم تر است (برای مثال در کنار باتری و کفپوش ها)، دقت کنید که سر تیغه ها را بپوشانید تا در صورتی که برف پاک کن به هر دلیلی روشن شد باعث ایجاد خط و خش روی شیشه نشود.
♦ همچنین می توانید برف پاک کن ها را جدا نکرده و تنها دور آن ها ورق پلاستیکی ساده بکشید. با این کار در صورت چسبیدن پلاستیک به شیشه، به سادگی پاک می شوند.
♦ راه دیگر این است که اگر بازوهای برف پاک کن خودرو شما بالا می آیند و از شیشه دور می شوند، آن ها را در موقعیت بیرونی قرار دهید.

مرحله 10 - شمع خودرو

انبار کردن خودروانبار کردن خودرو

♦ شمع های خودرو را جدا کرده و مقداری روغن درون سیلندرها اسپری کنید تا از زنگ زدگی جلوگیری شود، سپس وایرها را مجددا سر جایشان قرار دهید. این کار را فقط در صورتی انجام دهید که با اساس اولیه مکانیک خودرو آشنا باشید. برای اینکار می توانید از روغن های مخصوص (fogging oil) که برای انبار کردن قایق ها موجود است، استفاده نمایید.
♦ توصیه می شود که برای جلوگیری از چسبیدن شمع ها، از گریس مخصوص شمع استفاده کنید. این موضوع باعث راحت تر شدن کار در هنگام تعویض شمع نیز می شود. در صورتی که می خواهید این کار را انجام ندهید، مواد افزودنی سوختی وجود دارند که می توانید آن ها را اضافه کنید.

Fogging oil: به روغنی گفته می شود که دارای کیفیت بالایی است و به مقداری که در خطوط و لوله های انتقال گاز تزریق می شود تا گرد و خاک را بخواباند یا نقاط لوله ها و الیاف و مواد بین اتصالات را درزگیری کند.

مرحله 11 - مراقبت از تایر

انبار کردن خودروانبار کردن خودروانبار کردن خودرو

♦ توصیه می شود خودرو را روی جک قرار داده تا از صاف شدن تایر خودرو جلوگیری شود. مقدار این مدت زمان در این مورد به نوع تایرها بستگی دارد؛ تایرهای بایاس زودتر از تایرهای راديال و تایرهای با قطر زیاد زودتر از تایرهای با قطر کمتر نیاز به جک پیدا می کنند.
♦ یک خودروی کلاسیک با تایرهای پهن بایاس در صورتی که به مدت بیش از یک ماه انبار شود، باید روی جک سوار شود، در حالی که یک خودرو اسپرت مدرن با تایرهای راديال با قطر کم می تواند به مدت یک زمستان کامل نیازی به جک نداشته باشد.

تایرهای بایاس: در این دسته از تایرها امتداد نخ های لایه با خط مرکزی تایر زاویه مورب می سازد و قرارگیری لایه ها روی یکدیگر به صورت ضربدری می باشد. جنس نخ لایه ها از نایلون است و در بدنه تایر بجز در ناحیه طوقه ها از سیم فولادی استفاده نمی شود.
تایرهای رادیال: در تایر رادیال امتداد نخ های لایه با خط مرکزی تایر زاویه ای در حدود ۹۰ درجه می سازد و به عبارت دیگر امتداد نخ ها در جهت شعاعی قرار گرفته است. جنس نخ لایه ها عموما از ریون یا پلی استر است در تایرهای رادیال به منظور ایجاد پایداری حرکتی از لایه هایی به عرض عاج و زاویه مورب نسبت به خط مرکزی تایر با نام کمربند یا بلت استفاده می شود. الیاف مصرفی در کمربند از جنس نخ یا سیم فولادی است.

مرحله 12 - ترمز دستی

انبار کردن خودروانبار کردن خودرو

ترمز دستی را بخوابانید. در صورتی که ترمز دستی در حالت کشیده باشد، لنت های ترمز می توانند به روتور بچسبند. زیر تایرهای خودرو سنگ یا آجر قرار دهید تا از حرکت آن جلوگیری شود.

مرحله 13 - یادداشت برداری

انبار کردن خودروانبار کردن خودرو

♦ بر روی فرمان خودرو برای خودتان یادداشتی بگذارید که مراحل انجام شده بالا روی آن نوشته شده اند (پارچه کهنه در اگزوز، پارچه کهنه در تهویه هوا، کفپوش ها خارج شد، باتری جدا شد و...).
♦ هنگامی که برای استفاده مجدد به سراغ خودرو آمدید، مطمئن شوید که تمامی موارد نوشته شده در یادداشت را به شکل اول خود باز گردانید و بعد از انجام هر مرحله کنار آن تیک بزنید.
♦ تمامی موارد نوشته در لیست باید به صورت جداگانه باشند؛ برای مثال نوشتن «پارچه کهنه در ورودی ها» ممکن است شما را به یکی از آن ها هدایت کرده و دیگری روی خودرو جا بماند.

مرحله 14 - امنیت خودرو

انبار کردن خودروانبار کردن خودرو

درب ها را قفل کنید. این کار مانع از دزدیده شدن وسایل از درون خودرو شما می شود.

مرحله 15 - روکش خودرو

انبار کردن خودروانبار کردن خودرو

از روکش خودرو فقط برای انبار کردن در فضای باز یا در مناطق پر گرد و خاک استفاده نمایید. بدون روکش انبار کردن خودرو، در فضای بسته به این دلیل که بخار آب در هوای مرطوب از خودرو خارج می گردد، توصیه می شود.

تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
محمد ذکریایی
محمد ذکریایی عضو تیم استپ هلپ

در زمینه ترجمه در وب سایت آموزشی StepHelp فعالیت می کنم. دانشجوی مقطع کارشناسی رشته مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت مازندران
مجموع پست ها: 72 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 1
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های اتومبیل
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۰ امتیاز
نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
آشنایی با دریچه گاز خودرو
۰ پاسخ
۰ امتیاز
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه