پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
کاربرد کود های بیولوژیک ازته در زراعت برنج
کاربرد کود های بیولوژیک ازته در زراعت برنج

کاربرد کود های بیولوژیک ازته در زراعت برنج

تبلیغات
کاربرد کود های بیولوژیک ازته در زراعت برنج
کود بیولوژیک ازته حاوی باکتری های مفید خاکزی هستند که قادرند ازت ( نیتروژن ) موجود در هوا را تثبیت کنند. یافته های تحقیقاتی نشان داده شده است که این کود هامی توانند جایگزین حدود ۳۰ تا ۴۰ در هر ۱۰۰ کیلوگرم کود شیمیایی ازته باشند. کاهش مصرف کود های شیمیایی ازته و به دنبال آن ترشح هورمون های رشد در گیاه فواید بسیاری از جمله افزایش قدرت پنجه زنی، افزایش ضخامت ساقه، مقاومت در مقابل خوابیدگی، افزایش تعداد خوشه و تعداد دانه در هر خوشه را به دنبال دارد.

  روش های مصرف کود بیولوژیک ازته

  الف) تلقیح بذر برنج قبل از جوانه زدن در این روش، پس از سبک و سنگین کردن بذور با محلول آب و نمک و سپس شست و شوی کامل بذور با آب معمولی، این بذور را داخل مخزن آبی می ریزیم تا برای جذب رطوبت به مدت ۲۴ ساعت بماند. در همین هنگام می توانید به مقدار ۲ لیتر از کود بیولوژیک را به مخزن آب اضافه کنید تا ضمن جذب رطوبت، عمل تلقیح بذور هم صورت پذیرد. بعد از این مدت و تلقیح بذور، کشاورزان عزیز می توانند برای جوانه دار کردن بذر های آن ها را به گرم خانه یا انبار انتقال دهند تا از تشعشع مستقیم نور آفتاب به دور باشند. لازم به ذکر است که این کود ها قابلیت اختلاط با سموم قارچکش در ضد عفونی بذور را دارند.

  کاربرد کود های بیولوژیک ازته در زراعت برنج

  ب) تلقیح بذور جوانه دار پس از انتقال به خزانه در صورتی که قبل از جوانه زدن عملیات تلقیح انجام نشود، می توان به روش زیر نسبت به تلقیح بذور جوانه زده قبل و یا پس از پخش کردن در خزانه اسپری کنیم یا با آبپاش بپاشیم. برای این منظور می توانیم دو لیتر کود بیولوژیک را به ۵ لیتر آب اضافه نماییم. این مقدار می تواند برای بذر جوانه زده یک هکتار برنج کاری مورد استفاده استفاده قرار می گیرد.

  کاربرد کود های بیولوژیک ازته در زراعت برنج

  ج) تلقیح ریشه گیاهچه برنج در خزانه تلقیح در مرحله خیساندن بذور و یا تلقیح بذور جوانه زده آسان است. خوب است سعی کنیم این روش ها را به کار می بریم. اما چنان چه به هر علتی نتوانسیم از این دو روش استفاده کنیم می توانیم هنگامی که بذور ما در خزانه به نشاهای ۲-۳ برگی تبدیل شدند، مقدار ۵ لیتر کود را در ۱۰ الی ۱۵ لیتر آب بریزیم. در اینصورت ما ظرفی حاوی ۱۵ الی ۲۰ لیتر محلول آب و کود داریم که می توانیم آن را در مسیر آب به هنگام آبیاری در خزانه اضافه کنیم. به گونه ای که لایه نازکی از این مایع تهیه شده پای نشاء جوان بر روی پشته قرار گیرد. یعنی آبی که داخل جوی پشته را می گیرد بتواند پای نشان جوان را به ارتفاع حدوداً نیم سانتی متر را بپوشاند. در این حالت از خروج آب حاوی کود به مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت جلوگیری می نماییم تا کود با نفوذ در خاک به ریشه نشاء رسیده و تاثیر گذار باشد.

  کاربرد کود های بیولوژیک ازته در زراعت برنج

  د) مصرف در زمان انتقال نشاء در این مرحله محلول ۱۰ درصد ( ۱۰ لیتر کود در ۱۰۰ لیتر آب ) تهیه نموده و ریشه نشاها را در داخل محلول کودی به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه قرار می دهیم. سپس می توانیم نشاها را به زمین اصلی انتقال داده و نشاء کاری کنیم. نکته در شرایطی که دمای هوا بالاست و دماسنج، دمای زیر پلاستیک را بالاتر از ۲۵-۳۲ درجه سانتیگراد نشان می دهد حتماً باید نسبت به هوادهی اقدام کرد.

  کاربرد کود های بیولوژیک ازته در زراعت برنج

  ه) استفاده در زمین اصلی در این مرحله هم می توانیم محلول ۱۰ درصد تهیه کنیم و آن را در مسیر آبیاری مزرعه بریزیم. برای این منظور ابتدا خروجی کرت ها را می بندیم. هنگامی که آب آبیاری به نیمه زمین رسید می توانیم محلول کود بیولوژیک را به آب آبیاری اضافه کنیم. بعد صبر می کنیم تا آب کاملاً به پای بوته ها برسد. در این موقع می توانیم ورودی آب مزرعه را هم ببندیم. حال برای نفوذ آب در خاک باید تا مرحله بعد آبیاری زمین را به این حالت نگه داریم این حالت باید تا زمانی که ترک مویی در سطح خاک مشاهده شود ادامه پیدا کند. این مدت به محلول کودی اجازه می دهد تا فرصت لازم برای تاثیر گذاری را داشته باشد. بعد از مشاهده ترک های مویی می توانیم مجدداً زمین را آبیاری کنیم و همچنین در این مرحله برای سهولت کار می توان به جای روش فوق به مقدار ۸-۱۰ لیتر کود مذکور را تهیه و همانند روش استفاده ی علف کش در مزرعه حرکت و اقدام پاشش آن قبل از وجین نمود.

  کاربرد کود های بیولوژیک ازته در زراعت برنج

  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  فرهنگ نصیری
  فرهنگ نصیری

  فرهنگ در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده و در تیم تولید محتوا فعالیت می کند. زمان آزادش را صرف یادگیری مطالب آموزشی در زمینه استراتژی محتوا و بازاریابی آنلاین می کند.
  مجموع پست ها: 281 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 1
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های کشاورزی
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
  آشنایی با دریچه گاز خودرو
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه