پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
کاربرد کود بیولوژیک فسفاته در زراعت برنج
کاربرد کود بیولوژیک فسفاته در زراعت برنج

کاربرد کود بیولوژیک فسفاته در زراعت برنج

تبلیغات
کاربرد کود بیولوژیک فسفاته در زراعت برنج
کود های بیولوژیک از باکتری ها و قارچ های مفیدی تشکیل شده اند. این موجودات بسیار ریز معمولاً در اطراف ریشه گیاه جمع می شوند. باید بدانیم معمولاً در اطراف ریشه و در خاک بعضی عناصر مورد نیاز گیاه وجود دارد اما این عناصر به خودی خود قابل جذب برای گیاه نیست.

به عنوان مثال باکتری هایی که در یک کود بیولوژیک فسفاته وجود دارند می توانند در داخل خاک و در اطراف ریشه گیاه ترکیبات غیر قابل فسفاته را که نا محلول بوده اند را تجزیه کنند. در نتیجه فسفر و همچنین برخی عناصر دیگر مانند آهن، روی و کلسیم که به همراه فسفر در این ترکیبات وجود دارد در اختیار گیاه قرار می دهند.

کاربرد کود بیولوژیک فسفاته در زراعت برنج

روش تهیه محلول کود بیولوژیک فسفاته

یک بسته کود بیولوژیک را در ۵ لیتر آب ریخته و هم می زنیم و سپس آن را از یک صافی مثل پارچه ریز بافت عبور می دهیم. ذراتی که در آب دیده می شوند حامل باکتری های مفیدی هستند که با چشم دیده نمی شوند. این محلول در همه روش هایی که در ادامه توضیح داده می شوند قابل استفاده است اما هنگام مصرف باید این محلول را با آب رقیق کنیم.

کاربرد کود بیولوژیک فسفاته در زراعت برنج


روش های مصرف کود بیولوژیک فسفاته در زراعت برنج

۱. روش بذر مال ۲. روش تلقیح بذر های جوانه زده ۳. روش تلقیح ریشه نشاء قبل از خزانه به زمین اصلی ۴. روش استفاده به همراه آب آبیاری


۱. روش بذر مال

در این روش بعد از سبک و سنگین کردن بذر، کود بیولوژیک را به همراه بذر های سالم جدا شده را در مخزن آبی که بذر ها در آن قرار دارند می ریزیم تا به مدت ۱۲ الی ۲۴ ساعت کاملاً خیسانده شده و کود بیولوژیک به طور کامل با بذور تماس پیدا کند.

کاربرد کود بیولوژیک فسفاته در زراعت برنج

۲. روش تلقیح بذر های جوانه زده

چنان چه روش بذرمال را انجام نداده باشیم می توانیم در مرحله ای که بذور جوانه دار شده و آماده انتقال به خزانه هستند کود بیولوژیک را به مقدار یک بسته در ۳ الی ۴ لیتر آب ریخته و محلول به دست آمده را به آرامی روی بذور جوانه زده بریزیم به طوری که تمامی بذور با محلول خیسانده شوند. اگر در این روش به جای ریختن محلول بر روی بذور جوانه زده، محلول را روی آن ها اسپری کنیم نتیجه بهتری خواهیم گرفت.

کاربرد کود بیولوژیک فسفاته در زراعت برنج

۳. روش تلقیح ریشه نشاء قبل از خزانه به زمین اصلی

این روش در زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که ما فرصت استفاده از دو روش قبل را از دست داده باشیم و نشاء جوان ۲ الی ۳ برگی باشد. به این منظور می توانیم یک بسته یا دو لیتر کود بیولوژیک فسفاته را در ۱۰ الی ۱۵ لیتر آب حل کنیم و آن را در زمان آبیاری خزانه به آب آبیاری اضافه کنیم به گونه ای که پرده نازکی از آب پای نشای جوان قرار می گیرد در این حالت از خروج آب حاوی کود به مدت ۲۴ الی ۴۸ جلوگیری می نماییم تا کود با نفوذ در خاک به ریشه نشا رسیده و تاثیر گذار باشد. نکته در شرایطی که دمای هوا بالاست و دماسنج، دمای زیر پلاستیک را بالاتر از ۲۲-۲۵ درجه سانتی گراد نشان می دهد حتما باید نسبت به هوادهی اقدام کرد.

کاربرد کود بیولوژیک فسفاته در زراعت برنج

۴. روش استفاده به همراه آب آبیاری

  • هنگام اولین آبیاری پس از کاشت محلول رقیق شده کود بیولوژیک ( که قبلا طرز تهیه آن ذکر شده است ) را در یک بشکه حاوی ۱۰۰ لیتر آب می ریزیم و آن را در مسیر آبیاری مزرعه قرار می دهیم. این مقدار برای استفاده در یک هکتار زمین کافی است. هنگامی که آب آبیاری به اواسط زمین زراعی می رسد می توانیم شیر بشکه یا سوراخ آن را باز کنیم تا محلول کود بیولوژیک به تدریج وارد آب شده و تمام سطح شالیزار را بپوشاند.
  • چنان چه این عمل را در زمان اوج پنبه زنی، مجدداً تکرار کنیم سبب حل کامل فسفر موجود در خاک شده که خود انتقال بهتر فسفر به ریشه گیاه برنج را به دنبال دارد و مطمئناً در مرحله گلدهی تاثیر مثبت آن را خواهید دید.
  • همچنین در این مرحله برای سهولت کار می توان به جای روش فوق به مقدار ۴-۵ لیتر محلول کود محلول کود مذکور را تهیه و همانند روش استفاده ی علف کش در مزرعه حرکت و اقدام پاشش آن قبل از وجین نمود.

کاربرد کود بیولوژیک فسفاته در زراعت برنج

تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
فرهنگ نصیری
فرهنگ نصیری

فرهنگ در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده و در تیم تولید محتوا فعالیت می کند. زمان آزادش را صرف یادگیری مطالب آموزشی در زمینه استراتژی محتوا و بازاریابی آنلاین می کند.
مجموع پست ها: 281 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 1
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های کشاورزی
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۱ امتیاز
هنگ کردن گوشی سامسونگ
آموزش تصویری ریست فکتوری موبایل سامسونگ Samsung Galaxy A5
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه