پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویت



ورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
کاشت، داشت، برداشت و مصارف گیاه دارویی آلوئه ورا
کاشت، داشت، برداشت و مصارف گیاه دارویی آلوئه ورا

کاشت، داشت، برداشت و مصارف گیاه دارویی آلوئه ورا

تبلیغات
کاشت، داشت، برداشت و مصارف گیاه دارویی آلوئه ورا
گیاه دارویی Aloe vera از تیره Liliaceae با نام فارسی صبرزرد، صبرتلخ یا شاخ بزی و نام محلی گل سه گله، گل قبر و چادروایکی از گونه های بسیار مهم دارویی می باشد که در نواحی گرم و مرطوب می روید جنس Aloe بیش از سیصد گونه دارد که در سطح جهان پراکنده هستند.

گیاه آلوئه ورا

چهارصد سال قبل از میلاد، گیاه آلوئه ورا و روش فراوری آن به آسیا منتقل گردید و تجارت آن به آسیای غربی آغاز شد، در میان غربی ها رونق گرفت و در هند نیز کشف گردید. در سال های 23 تا 79 پس از میلاد، پلینی، ارشد پزشکان رومی از یافته های دیوسکورید استفاده کرد و گزارش نمود که آب آن مانع تعرق و جوشانده ریشه آن زخم های جزام را درمان می کند.

700 تا 800 سال پس از میلاد اولین بار آلوئه در چین برای درمان سینوس ها و تشنج کودکان استفاده شد و 900 سال پس از میلاد الکندی پزشک و فیلسوف معروف عرب، بیان کرد آلوئه درمان موثری برای درد های التهابی و زخم های چشمی و سودا می باشد. او اضافه کرد که آلوئه در ایران به عنوان مسهل و در مصر به عنوان تمیز کننده سیستم هضم و رفع مسمومیت کامل استفاده می شود. 1000 تا 1300 سال بعد از میلاد، کاربرد شیره خشک شده و ژل تازه از مناطق پذیرفته شد، شیره خشک شده به عنوان مسهل و ملین در سراسر اروپا استفاده گردید و ژل تازه برای درمان سوختگی و تقویت بدن استفاده شد و از آن پس به عنوان یک محصول تجاری در سراسر اروپا توسعه یافت.

کار تحقیقاتی در کشور ایران نیز از سال 68 و در استان بوشهر از سال 73 آغاز شد و پس از انجام مطالعات اولیه در سال 79 طرح هایی در زمینه های مختلف زراعی، روی این گیاه در استان ارائه شد. هم اکنون در استان بوشهر بیش از 60 هکتار مزرعه، زیر کشت آلوئه ورا وجود دارد.

خصوصیات گیاهشناسی آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا عمدتاً جزء گیاهان دائمی محسوب می شود که به صورت وحشی یا اهلی می روید. برای این گیاه بیش از سیصد گونه از مناطق مختلف جهان گزارش شده است. ارتفاع بوته آلوئه ورا به 70 تا 90 سانتی متر می رسد. هر گیاه 16 تا 22 برگ تولید می کند که وزن هر برگ آن تا 900 گرم می رسد. برگ ها ضخیم، گوشتی و سرنیزه ای شکل، خاردار و فاقد دمبرگ هستند. انتهای دمبرگ ها به صورت غلافی روی همدیگر قرار گرفته اند و تشکیل ساقه می دهند. اندام زیر زمینی گیاه آلوئه ورا به دو بخش تقسیم می شود. ریشه ها که وظیفه جذب مواد غذایی و آب را به عهده دارند و بخش دوم ریزوم گیاه است که مسئولیت تولید پاجوش و ایجاد گیاه جدید را به عهده دارد.

گل ها بر روی گل آذین سنبله ای به طول 1 تا 1/5 متر ظاهر می شوند. گل در گونه آلوئه ورا زرد رنگ است و در فصل زمستان ظاهر می شود در گونه Aloe littoralis گل قرمز رنگ است و گلدهی آن در فصل پاییز انجام می شود و میوه به صورت کپسول است. دو گونه ذکر شده به طور طبیعی در مناطق جلگه ای استان بوشهر رویش دارند و هر دو گونه از خاصیت دارویی بالایی برخوردار هستند. گیاه آلوئه ورا، گیاهی است که تا حدود زیادی به خشکی و شوری مقاوم است.

ترکیبات برگ آلوئه ورا و خواص آن ها

ترکیب

توصیف

خواص

آمینو اسید ها

از 22 اسید آمینه سازنده بدن انسان، 20 نوع آن در این گیاه یافت می شود و از 8 اسید آمینه ضروری بدن، 7 اسید آمینه در این گیاه موجود است.

در ساختمان پروتئین و در ایجاد بافت ها نقش دارند.

آنتراکینون ها

آلوئه امودین، آلوئه اتیک اسید، آلوئین، آنتراسین، آنترانول، باربالوئین، کریزوفانیک اسید، امودین، اتریل ایل، استرازسینامونیک اسید، ایزوباربالوئین و رسیستانول

ضد درد، ضد قارچ، ضد باکتری، ضد ویروس و ضد سم

آنزیم ها

کربوکسی پپتیداز، کاتالاز، پروکسیداز، لیپاز، سلولاز، دهیدروژناز، فسفوکیناز، ترانس آمیلاز، آلیلاز و فسفاتاز

کمک به هضم مواد غذایی و بالا بردن جذب آن، کمک به شکستن قند و چربی

هورمون ها

اکسین و جیبرلین

التیام زخم و ضد التهاب

لیگنین

سلول تشکیل دهنده مواد

فراهم کردن قدرت نفوذ و آمادگی و توانایی عمل حمل دیگر ترکیبات

مواد معدنی

کلسیم، کروم، مس، پتاسیم، روی، آهن، منیزیم، منگنز، سدیم، کلر، فلوئور، ید، مولیبدن، فسفر و سلنیم

برای تندرستی و سلامتی ضروری هستند و برای استفاده در ترکیبات اصلی و ویتامین ها و دیگر مواد مورد نیاز می باشند.

سالیسیلیک اسید

ترکیبات مشابه اسپرین

مسکن و ضد درد

ساپونین ها

گلیکوزید ها

مواد صابونی، شوینده و ضد عفونی کننده

استرول ها

چهار استروئید مهم در این گیاه موجود است. کلسترول، کامپسترول، لوپئول و سیتوسترول

عامل ضد التهاب، همچنین دارای خواص ضد عفونی کننده و ضد درد

قند ها

پلی ساکارید ها: گلوئوکوماناز، پلی ماناز

مونوساکارید ها: گلوکوز، فروکتوز

پلی ساکارید ها ضد ویروس و تنظیم کننده فعالیت های ایمنی بدن، مونوساکارید ها خاصیت ضد التهابی دارد.

ویتامین ها

A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, C, E, Choline, Folic asid و نیاسین

متابولیسم آمینو اسید ها، خون سازی و تولید گلبول های قرمز، ضد اکسید رادیکال های آزاد

نیاز آبی و خاکی گیاه دارویی آلوئه ورا

آبیاری گیاه دارویی آلوئه ورا به بافت خاک، فصل زارعی، کشت مختلط، روش کاشت، روش آبیاری و وجود باد های گرم در منطقه بستگی دارد در مناطقی که در حد وسیع کشت گیاه صورت می گیرد بایستی طوری آبیاری انجام شود که بازده اقتصادی داشته باشد و در ترکیبات موثر دارویی آن نیز خللی وارد نشود. آبیاری زمانی صورت می گیرد که گیاه حتماً یک دوره خشکی را گذارنده باشد.

بافت سبک خاک، باد های گرم، کشت های مختلط که سبب از دست دادن آب خاک مزرعه می شوند باعث کاهش ترکیبات پلی ساکاریدی می گردد. گیاه آلوئه ورا ریزوم دار است و بر روی آن ساقه های هوایی ایجاد می شود لذا خاک شنی-لومی برای کاشت این گیاه بسیار مناسب است.

کاشت، داشت، براشت و مصارف گیاه دارویی آلوئه ورا

تاثیر دما و رطوبت در گیاه دارویی آلوئه ورا

حداکثر دمای قابل تحمل برای این گیاه 50 درجه و حداقل آن حدود 10 درجه سانتی گراد است بهترین دما برای رشد گیاه آلوئه ورا بین 20 تا 30 درجه سانتی گراد است. رشد گیاه صبر زرد با باد گرم و آفتاب شدید، رابطه معکوس دارد. در حضور این دو، گیاه به رنگ قهوه ای در آمده و رشد آن متوقف می شود و از فعایت گیاه به شدت کاسته می شود.

با کاهش دمای هوا در زمستان به زیر 10 درجه سانتی گراد، به تدریج گیاه تغییر رنگ می دهد تا جایی که به صورت قهوه ای سوخته در می آید در این هنگام، رشد گیاه متوقف می شود و در چنین شرایطی حتی گلدان های زینتی در حیاط منازل بایستی به درون منازل منتقل شوند. گیاه آلوئه ورا در هوای مرطوب به خوبی رشد می کند و نیاز آن به آب کمتر می شود.

کاشت، داشت، براشت و مصارف گیاه دارویی آلوئه ورا

زمان کاشت گیاه دارویی آلوئه ورا و روش تکثیر آن

کاشت گیاه زمانی صورت می گیرد که حتی المقدور از باد گرم و آفتاب شدید به دور باشد. بنابراین تحت شرایط محیطی، زمان کاشت گیاه در مناطق مختلف متفاوت است. کشت این گیاه در مناطق ساحلی استان بوشهر از اوایل نیم دوم سال صورت می گیرد. هر چه زمان کاشت به آخر سال نزدیکتر باشد به دلیل مواجه شدن با دمای بالا و باد گرم که مانع فعالیت گیاه می گردد سرعت استقرار گیاه کمتر خواهد شد.

این گیاه به سرعت و به میزان زیاد تولید پاجوش می کند، پاجوش ها به راحتی فضای اطراف پایه مادری را اشغال می نمایند لذا این نکته را نباید از نظر دور داشت و فاصله را به خوبی رعایت کرد. تعیین فاصله بین دو بوته به فقیر و غنی بودن خاک بستگی دارد. معمولاً حداقل 70 سانتی متر در خاک های غنی و مرغوب و حداکثر 100 سانتی متر در خاک های شنی در نظر گرفته می شود.

در رویشگاه های طبیعی مشاهده شده که هر چه تراکم بوته ها بیشتر باشد مقاومت آن ها در مقابل حرارت شدید و کمبود آب، بیشتر است. تک بوته های صبر زرد در محیط طبیعی مقاومت خوبی در مقابل استرس های محیطی ندارند.

به طور طبیعی تکثیر گیاه به سه روش تکثیر با بذر، تکثیر با قلمه ریزوم و تکثیر با پاجوش امکان پذیر است بر روی ریزوم پایه مادری در طول سال بین 8 تا 15 پاجوش بیرون می آید. که پس از گذشت مدت 6 تا 8 ماه قابل انتقال بوده و به گیاه کامل تبدیل می شود. از میان سه روش فوق تکثیر از طریق پاجوش بهترین روش ازدیاد می باشد. (سرعت رشد پاجوش در کنار پایه مادری زیاد و درصد خشکیدگی آن بسیار کم است.)

کاشت، داشت، براشت و مصارف گیاه دارویی آلوئه ورا

برداشت گیاه دارویی آلوئه ورا

برداشت صبرزرد پس از گذشت 1/5 سال انجام می شود و معمولاً برداشت زمانی صورت می گیرد که گیاه رشد رویشی خود را پشت سر گذاشته و وارد مرحله زایشی شده زمان گلدهی آن فرا رسیده باشد. آذر، دی و بهمن ماه زمان مناسب برداشت آلوئه ورا در استان بوشهر می باشد.

کاشت، داشت، براشت و مصارف گیاه دارویی آلوئه ورا

مصارف دارویی آلوئه ورا

از ژل یا محتویات برگ آلوئه ورا جهت مصارف دارویی استفاده می گردد. ترکیبات مختلف موجود در گیاه آلوئه ورا موجی خواص دارویی متعدد آن می شود. ژل گیاه آلوئه ورا در اغلب موارد زرد رنگ است که ناشی از وجود آنتراکینون هاست که به صورت گلوکوزیدی وجود دارند. آنتراکینون ها را ماده اصلی ژل آلوئه ورا می دانند و بسیاری از خواص دارویی ژل آلوئه ورا را به آن نسبت می دهند.

بررسی ها نشان می دهد که خاصیت ضد زخم و ضد التهاب آلوئه ورا به آنتراکینون ها و خاصیت ضد آرتروزی آن به آنتراکینون های گلوکوزیدی مربوط است. آلوئه ورا هم دارای اثر بازدارندگی است که منجر به جلوگیری از التهاب می شود و هم دارای اثر محرک است که موجب رشد سلول و بهبود زخم می گردد. اثر ضد التهابی که نوعی بازدارندگی است به گلیکوپروتئین ها و اثر ضد زخم آن را که نوعی اثر تحریکی است به آنتراکینون ها نسبت می دهند.

چهار خاصیت در گیاه Aloe vera موجود است که برای درمان بیماری های مختلف استفاده می شوند. این چهار خاصیت مهم ضد التهاب، ضد قارچ، ضد میکروب (آنتی بیوتیک) و احیا کننده (از نو سازنده و نشاط بخش) می باشند. با تحقیقات صورت گرفته مشخص شده است که بیش از 200 ترکیب مختلف تاکنون در برگ آلوئه ورا مشخص شده است.

Acemannan و پلی ساکارید های دیگر که موجب افزایش لنفویست T می شوند و در افزایش سرعت ترمیم پوست و افزایش سیستم ایمنی بدن موثر هستند نیز از ترکیبات برگ آلوئه ورا می باشند. بیش از 96 درصد برگ آلوئه ورا را آب تشکیل می دهد. ترکیب B سیتوسترول، استرولی است که در پوست یا عصاره برگ یافت می شود و به عنوان ضد التهاب به کار می رود. صبرزرد به خاطر خواص بازسازنده و منحصر به فرد خود از سایر داروهای طبیعی و گیاهی دیگر متمایز می گردد. این خاصیت منحصر به فرد، عناصر گیاه را قادر می سازد تا در حالی که بر روی هدف مورد نظر در بدن به فعالیت مشغولند بر روی همدیگر نیز اثرات تداخلی داشته باشد.

کاشت، داشت، براشت و مصارف گیاه دارویی آلوئه ورا

ترکیب B سیتوسترول، شامل موکوپلی ساکاریدهاست که مولکول های قندی طویل و زنجیره ای هستند و در درمان التهابات ایدز و تومورهای سرطانی مصرف می شوند. تولید موکوپلی ساکارید ها (MPS) که در سلول های بدن یافت می شوند در محدوده بلوغ جنسی متوقف می شود و بایستی از منابع خارجی تامین شود. موکوپلی ساکارید ها که در آلوئه ورا به فراوانی یافت می شود اعمال زیر را در بدن انجام می دهند:

 1. کمک به انتقال گازها در شش ماه.
 2. تسهیل جذب آب، الکترولیت و مواد مغذی از دستگاه گوارش.
 3. نرم کننده مفاصل.
 4. ممانعت از جذب مواد سمی در روده بزرگ.
 5. تکثیر میکروب های مفید موجود در روده.

ترکیبات امودین و لکتین در آلوئه ورا عامل ضد تومور هستند و برای کنترل تومورهای سرطانی به کار می روند. آلوئه ورا می تواند جایگزین داروهای استروئیدی موضعی و خوراکی یا آنتی بیوتیک های خوراکی شود این گیاه اثرات جانبی داروها را کاهش می دهد، قدرت ایمنی را بالا می برد و کمک می کند تا از تجمع سموم در بدن جلوگیری شود. عصاره آلوئه ورا چهار بار سریع تر از آب در پوست نفوذ می کند و به فیزیوتراپی بدن آسیب نمی رساند بلکه آن را متعادل نموده و بهبود می بخشد.

تحقیقات وسیعی توسط دکتر پالس در آمریکا بر روی آلوئه ورا برای درمان ایدز صورت گرفته است. AZT (ازیدوتیمین) داروی اصلی پذیرفته شده توسط FDA در درمان ایدز می باشد. اما دارای عوارضی از قبیل آسیب به کلیه ها، کبد، سیستم عصبی و ایجاد کم خونی می باشد. حدود 50 درصد بیماران به علت سمی بودن دارو آن را نمی توانند تحمل کنند اما آلوئه ورا هیچ یک از عوارض ذکر شده را ندارد و حتی کم خونی ناشی از AZT را بر طرف می کند دکتر پالس عقیده دارد که آلوئه ورا برای درمان ایدز همانند انسولین برای درمان دیابت می باشد.

آلوئه حاوی مواد معدنی است که کمبود کلسیم در بدن را به حداقل رسانده جذب آن را سرعت می بخشد و از پوکی استخوان جلوگیری می کند. به واسطه وجود آنزیم های خاص در گیاه آلوئه ورا، مصرف آن فعالیت پانکراس را تقویت نموده و به تنظیم قند خون افرادی که دچار هیپوگلایسمی هستند کمک می نمایند.

آلوئه ترشح اسید های معده را تنظیم و کنترل می نماید و خاصیت بی حس کنندگی و منعقد کننده خون را دارا می باشد. خواص دیگر آلوئه در درمان سوختگی ها است. آلوئه سوختگی های درجه 3 را شش برابر سریعتر از داروهای رایج درمان می کند و این به واسطه ترکیبات استروئیدی و سالیسلیک اسید آن می باشد. مصارف آلوئه ورا که در این قسمت به آن اشاره می گردد بایستی با هماهنگی متخصصین امر صورت گیرد.

اثرات درمانی آلوئه ورا در رفع بیماری ها

 1. بیماری انگلی، باکتریال، قارچ ها و ویروس ها:

بر اساس تحقیقات به عمل آمده گیاه آلوئه ورا برای درمان ایدز، حذف انگل ها (مخصوصاً پروتوزا) بهبود علائم تبخال، آبله مرغان، زونا، بهبود علائم کاندیدا، بهبود علائم ابتلا به ویروس EBV (آبشتین-بارویروس) که یکی از عوامل سندروم خستگی مزمن می باشد، درمان عفونت های قارچی، درمان هرپس ژنتیال (هرپس دستگاه تناسلی) و عفونت های ناشی از استافیلوکوک بسیار موثر است.

 1. بیماری های مرتبط با خون:

نتایج تحقیقات انجام شده بر روی گیاه آلوئه ورا نشان داده شده است که این گیاه برای درمان افزایش قند خون، بهبود گردش خون در بدن، درمان بواسیر (هوموروئید)، کاهش کلسترول و فشار خون، درمان کم خونی و جلوگیری از خونریزی بسیار موثر است.

 1. بیماری های زنان:

از مطالعات انجام شده بر روی گیاه آلوئه ورا چنین بر می آید که گیاه در بهبود نامنظمی قاعدگی، درمان درد های قاعدگی ناشی از گرفتگی و اسپاسم رحم و درمان نازائی نقش مهمی ایفا می نماید.

 1. بیماری های گوارشی (به طور عمده بر روی روده بزرگ اثر می کند):

تحقیقات نشان می دهد این گیاه برای درمان یبوست، سوء هاضمه، دل پیچه (کولیک) عفونت روده بسیار موثر است و بر عملکرد و افزایش حرکت روده ها تاثیر گذاشته و آن ها را نرم و روان نگه می دارد. همچنین در بهبود تهوع، درمان زخم معده و دوازدهه، التهاب معده (گاستریت)، درمان بیماری کرون، درمان سندروم روده تحریک پذیر، افزایش عملکرد کبد و کیسه صفرا، درمان کولیک زخم شونده، بهبود علائم ریفلاکس از معده به مری (که موجب ترش کردن، سوزش سر دل و سوزش پشت جناق سینه می شود) و بهبود التهاب لثه و درمان سیروز (نارسایی کبد) بسیار موثر است.

 1. مفاصل:

استفاده از آلوئه ورا جهت بهبود آرتریت (التهاب مفاصل) و درمان سندروم (T.M.G)، التهاب مفاصل گیجگاهی و فکی موثر است.

 1. دستگاه تنفسی:

استفاده از عصاره آلوئه ورا در درمان سرماخوردگی بسیار سودمند است.

 1. موارد دیگر:

گیاه آلوئه ورا در بهبود جریان لنفاوی، کمک در درمان خارش، درمان اعتیاد در موقعیت های ضعف و بی حالی عمومی و بی حرکتی، درمان افسردگی، درمان کوری و مشکلات چشمی، سرطان دیورتوکولیت، درمان آنفلونزا، جلوگیری از افزایش فشار داخل چشم (گلوکاما)، درمان بیماری منیر (maniyer) که با سرگیجه و کاهش شنوایی و وز وز گوش همراه است و همچنین درمان فراموشی و تشنج بسیار مفید است.

موارد مصرف خارجی ژل آلوئه ورا

در مصرف خارجی گیاه آلوئه ورا، از ژل و عصاره گیاه برای درمان خراشیدگی و سائیدگی، جوش غرور جوانی، تاول ها، سوختگی ها، کورک ها، پوست ترک خورده، نوک پستان ترک خورده در اثر شیردهی، بریدگی ها، شوره سر و بدن، حساسیت های پوستی (درماتیت و اگزما)، گزیدگی حشرات، زخم لثه، سوختگی های ناشی از اشعه، آفتاب سوختگی، پسوریازیس، راش های پوستی، کشیدگی ماهیچه ها و رباط ها، التهاب تاندون ها، زخم پوستی، واریس (تورم و برآمدگی سیاهرگ ها که معمولاً در پا ایجاد می شود)، زگیل، چین و چروک پوستی و گال استفاده می شود.

تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
مروارید اخوان
مروارید اخوان عضو تیم استپ هلپ

دانشجوی رشته نرم افزار در مقطع لیسانس هستم.در بخش ترجمه فعالیت می کنم.
مجموع پست ها: 75 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های آلوئه ورا
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۰ امتیاز
باز شدن بدنه کولرهای ابی
آموزش روش نصب کولر آبی هوایی | قسمت اول
۰ پاسخ
۱ امتیاز
هنگ کردن گوشی سامسونگ
آموزش تصویری ریست فکتوری موبایل سامسونگ Samsung Galaxy A5
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه