پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
گیاه شناسی و تاریخچه گوجه فرنگی
گیاه شناسی و تاریخچه گوجه فرنگی

گیاه شناسی و تاریخچه گوجه فرنگی

تبلیغات
گیاه شناسی و تاریخچه گوجه فرنگی
گوجه فرنگی یکی از مهمترین محصولات ارزشمند دسته سبزیجات و صیفی در خاورمیانه به شمار می آید که پس از سیب زمینی از نظر اقتصادی در مقام دوم جهان قرار دارد. گیاه گوجه فرنگی بومی آمریکای مرکزی و جنوبی و به احتمال زیاد سواحل غربی آمریکای جنوبی است. ما در این مطلب قصد داریم شما را با تاریخچه این میوه پر خاصیت بیشتر آشنا سازیم.

تاریخچه گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یکی از قدیمی ترین گیاهان کشت شده و شناخته شده در نزد مردم پِرو است که در قرن پنجم قبل از میلاد مسیح در آنجا کاشته و به صورت خوراکی مورد استفاده قرار می گرفته است. با کشف قاره جدید، گوجه فرنگی، سیب زمینی و توتون از آنجا به اسپانیا آورده شد. این در حالیست که در اروپا اعتقاد داشتند که میوه گوجه فرنگی سمی می باشد لذا آن را تنها به عنوان گیاه زینتی می کاشتند.

ایتالیایی ها اولین کسانی بودند که به ارزش غذایی گوجه فرنگی پی برده و به طور وسیعی آن را مورد استفاده قرار دادند. در انگلستان (در قرن ۱۸) به عنوان چاشنی سوپ و طعم دهنده استفاده شد. کنسرو گوجه فرنگی، در ایالت پنسیلوانیای آمریکا در سال ۱۸۴۷ به صورت درسته یا قطعه قطعه شده در قوطی های فلزی تهیه شد. این عمل موجب رونق کشت گوجه فرنگی و مصرف هر چه بیشتر آن گردید.

گوجه فرنگی زمانی که به فرانسه آورده شد، سیب عشق (Love Apple) نام گرفت. این گیاه در مکزیک به نام توماتل نامیده می شد که بعداً در اسپانیا و پرتقال آن را توماته نامیدند. در بسیاری از نقاط اروپا آن را به عنوان توماته آمریکایی می شناسند که در انتها همین اسم با تغییراتی در تمام اروپا به گوجه فرنگی نام گرفت. اکنون گوجه فرنگی با نام عمومی Tomato در سراسر جهان مشهور است.

گیاه شناسی و تاریخچه گوجه فرنگی


خصوصیات گیاه شناسی گوجه فرنگی

گوجه فرنگی متعلق به خانواده بادمجانیان یا سیب زمینی و از جنس گوجه فرنگی (Lycopersicum sp) و گونه گوجه فرنگی اهلی (Lycopersicum esculentum) می باشد. گوجه فرنگی به طور ذاتی گیاهی علفی و چندساله است که در تمام نقاط جهان اغلب به صورت یکساله کشت می شود.

گوجه فرنگی از نظر گیاه شناسی نوعی میوه محسوب می شود. ولی اکنون در اکثر تقسیم بندی ها به عنوان سبزی تلقی می گردد. علت آن است که در طی سال های متمادی همراه با سبزی ها در سالاد مصرف می شود.

گیاه شناسی و تاریخچه گوجه فرنگی


ریشه گیاه گوجه فرنگی

ریشه گیاه جوان گوجه فرنگی به صورت عمودی می باشد، ولیکن با رشد بوته، ریشه اصلی نسبتاً باریک گشته و در نهایت به سختی از ریشه های فرعی قابل تشخیص می باشد. در یقه ریشه اصلی، ریشه های فرعی جدا می شوند. که در گیاهان جوان بین ۲۵-۴ میلیمتر قطر آن ها می باشد. ریشه های فرعی برعکس ریشه اصلی که به سمت پایین رشد می کند، رشد افقی داشته لذا عمق ریشه در دوران مختلف رشد گیاه گوجه فرنگی متفاوت است.

گوجه فرنگی دارای سیستم ریشه ای وسیعی بوده و می تواند حتی تا عمق ۱۵۰ سانتی متر خاک نیز نفوذ نماید اما به طور کلی ۷۲% از ریشه در عمق ۲۰ ۰ سانتی متر، ۲۲ درصد در عمق ۵۰-۲۰ سانتی متر و ۶% باقیمانده پایین تر از ۵۰ سانتی متری سطح زمین قرار دارند.

گیاه شناسی و تاریخچه گوجه فرنگی


ساقه گیاه گوجه فرنگی

ساقه گیاه گوجه فرنگی علفی، گرد، صاف و شکننده بوده و با افزایش سن گوشه دار، سخت و تقریباً خشبی می شود. ساقه گیاه گوجه فرنگی از ۳۰ تا ۱۵۰ سانتی متر و حتی بیشتر می تواند طول داشته باشد.

گیاه شناسی و تاریخچه گوجه فرنگی


برگ گوجه فرنگی

برگ های گیاه گوجه فرنگی مرکب و متناوب بوده و از برگچه های بریده و چروکدار تشکیل شده است. اندازه برگ ها بسته به واریته های مختلف گوجه فرنگی متفاوت می باشد. تعداد برگ ها و برگچه ها نیز بر حسب واریته، دما و شرایط نوری متغیر خواهد بود.

برگ های گوجه فرنگی زنبور وحشی و پشه را دفع می کند که بدین منظور آن ها را به نخ کشیده و در اتاق آویزان می کنند. این عمل موجب فراری دادن حشرات می شود. اگر در محل مورچه ها چند عدد برگ گوجه فرنگی قرار دهید، بوی این میوه مورچه ها را فراری می دهد.

گیاه شناسی و تاریخچه گوجه فرنگی


گل گیاه گوجه فرنگی

گل ها به صورت خوشه ای بوده و در روی ساقه بین دو گره متوالی ظاهر می شوند. گل ها کامل و دارای اندام نر (پرچم) و اندام ماده (مادگی) می باشند. گل ها به صورت متناوب روی خوشه گل قرار گرفته اند و دارای رنگ زرد هستند. در هر گل آذین (خوشه) چندین گل (معمولاً ۴ تا ۸ گل) وجود دارند. گل ها دارای ۵ یا ۶ گلبرگ به طول ۱ سانتی متر می باشند که در قاعده به هم چسبیده و در انتها از هم جدا می شوند. کاسبرگ ها ۵ عدد، کشیده و نوک تیز هستند. ۵ عدد پرچم با بساک های بزرگ و میله ای کوتاه، اندام گل را تشیکل می دهند.

گیاه شناسی و تاریخچه گوجه فرنگی


میوه گیاه گوجه فرنگی

میوه گوجه فرنگی از لحاظ گیاه شناسی گوشتی و آبدار است که شامل تخم ها یا دانه هایی می شود که توسط یک توده ژلاتینی و غلاف گوشتی احاطه شده و روی آن با پوستی نازک پوشیده شده است.

گیاه شناسی و تاریخچه گوجه فرنگی

تبلیغات
برچسب ها
نویسنده
مهتاب حمیدی راد
مهتاب حمیدی راد عضو تیم استپ هلپ

در حال حاضر دانشجو رشته مهندسی صنایع می باشم و در زمینه تولید محتوا فعالیت می کنم
مجموع پست ها: 81 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های گوجه فرنگی
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۰ امتیاز
نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
آشنایی با دریچه گاز خودرو
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه