پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
۱۵ راهکار علمی برای کاهش مصرف بنزین در خودرو
۱۵ راهکار علمی برای کاهش مصرف بنزین در خودرو

۱۵ راهکار علمی برای کاهش مصرف بنزین در خودرو

تبلیغات
۱۵ راهکار علمی برای کاهش مصرف بنزین در خودرو
کارشناسان برآورد کرده اند که آشنایی رانندگان باراهکارهای علمی کاهش مصرف سوخت خودروها و رعایت آن ها سالانه باعث کاهش مصرف سوخت دست کم به میزان ۶۰۰ لیتر به ازای هر خودرو می شود.دراین مطلب به معرفی ۱۵ راهکار مهم علمی برای کاهش مصرف سوخت خودروها می پردازیم که رعایت آن ها در تحقق این مهم بسیار کارساز است.

تعمیر و نگه داری صحیح خودرو

کاهش مصرف بنزین - بهینه سازی مصرف سوختکاهش مصرف بنزین - بهینه سازی مصرف سوخت

انجام معاینه فنی و تنظیم موتور در فواصل زمانی معین و به موقع یکی از مواردی است که علاوه بر آن که باعث تضمین سلامت خودرو می شود درعین حال کیفیت عملکرد موتور را نیز ارتقا می بخشد و به طور چشم گیری مصرف سوخت را کاهش می دهد. البته فواصل زمانی تنظیم موتور خودرو و انجام معاینات فنی درمورد هر خودرویی متفاوت است و رانندگان باید براساس زمانی که برایشان تعیین می شود و یا باتوجه به میزان کارکرد خودرو برای انجام این مهم اقدام کنند یا به طور کلی مطابق دستورالعمل شرکت سازنده خودرو رفتار کنند.

تعویض فیلتر هوا

کاهش مصرف بنزین - بهینه سازی مصرف سوختکاهش مصرف بنزین - بهینه سازی مصرف سوخت

یکی از شایع ترین علل افزایش مصرف سوخت، کثیفی فیلتر هواست چرا که کثیفی فیلتر هوا باعث کاهش هوای ورودی به موتور خودرو و درنتیجه احتراق ناقص می شود. بنابراین باوجود آن که خودرو حین حرکت سوخت مصرف می کند اما موتور نیروی کمتری تولید می کند و به ناچار باید بیشتر روی پدال گاز فشار وارد کرد، ضمن آن که درمواردی که افراد درجاده های پر گرد و غبار رفت و آمد می کنند، باید فواصل تعویض فیلتر هوا را کوتاه تر کرد.البته زمان دقیق تعویض فیلتر نیز به میزان کارکرد موتور و درعین حال دستورالعمل شرکت سازنده بستگی دارد.

پرهیز از حمل بار اضافی

کاهش مصرف بنزین - بهینه سازی مصرف سوختکاهش مصرف بنزین - بهینه سازی مصرف سوخت

بسیاری از افراد اغلب وسایل اضافه زیادی در خودرو نگه داری و همیشه با خود حمل می کنند، با وجود این که به ندرت ممکن است به وسایل موردنظر نیاز پیدا کنند. غافل از این که بار اضافی دراتومبیل نه تنها سبب افزایش مصرف سوخت می شود بلکه باعث وارد شدن فشار به گیربکس و ... نیز می شود.
همچنین صاحبان خودرو درصورت امکان از باربند استفاده نکنند چرا که استفاده از باربند نیز در جاده ها باعث افزایش مصرف سوخت به میزان قابل توجهی می شود. البته توصیه ما در استفاده از باربند این است که درصورت نیاز، از باربندهای جدیدی که به صورت آیرودینامیکی طراحی شده است، استفاده شود. این باربندها به گونه ای است که ابتدای آن ها باریک و انتهای آن ها عریض تر است و اصطکاک هوا ایجاد نمی کند.

پنجره ها و کولر

زمانی که در جاده با سرعت های بالا رانندگی می کنیم چنانچه شیشه پایین باشد مصرف سوخت بسیار افزایش پیدا می کند. دراین وضعیت با بالا بردن شیشه و استفاده از سیستم ایرکاندیشنر (تهویه) مصرف سوخت کمتری خواهیم داشت. نکته دیگر این که روشن بودن کولر خودرو باعث افزایش مصرف سوخت می شود بنابراین بهتر است درموارد غیر ضروری کمتر از آن استفاده شود و در سربالایی ها نیز حتما خاموش شود.

تنظیم باد لاستیک ها

کاهش مصرف بنزین - بهینه سازی مصرف سوختکاهش مصرف بنزین - بهینه سازی مصرف سوخت

کم بودن باد لاستیک ها علاوه بر آن که وضعیت حرکت خودرو را با اختلال مواجه می کند، باعث افزایش مصرف سوخت خودرو نیز می شود و باید حداقل ماهی یک بار باد لاستیک ها را بررسی کنید.
طبق تحقیقات انجام شده باد لاستیک های بیش از ۵۰ درصد خودروهایی که درجاده ها تردد می کنند کمتر از حد استاندارد است این وضعیت علاوه بر این که باعث خوردگی سریع تر لاستیک می شود، موجب افزایش مصرف سوخت نیز خواهدشد. به علاوه لاستیک های صاف هم باعث افزایش مصرف سوخت می شود.

استفاده از سوخت مناسب خودرو

به طور کلی استفاده از سوخت های استاندارد مانند بنزین سوپر، باعث افزایش طول عمر موتور و درنهایت کاهش مصرف سوخت خواهد شد ضمن آن که میزان آلایندگی خودرو را در محیط های شهری کاهش می دهد.

تعویض مبدل های کاتالیستی در اگزوز خودروها

کاهش مصرف بنزین - بهینه سازی مصرف سوختکاهش مصرف بنزین - بهینه سازی مصرف سوخت

مبدل های کاتالیستی در اگزوز خودروها اغلب پس از ۲تا۳ سال خاصیت جذب آلاینده ها را از دست می دهند بنابراین بهتر است که پس از این مدت مبدل های کاتالیستی تعویض شود تا علاوه بر کاهش میزان آلایندگی خودرو، مصرف سوخت نیز کاهش پیدا کند.

خاموش کردن خودرو در توقف های چند دقیقه ای

اغلب شاهدیم که رانندگان خودروها در توقف های طولانی بیش از ۲ تا ۳ دقیقه خودرو را روشن نگه می دارند حال آن که این اقدام علاوه بر افزایش مصرف سوخت باعث استهلاک موتور خودرو و آلودگی هوا می شود. بنابراین بهترین اقدام خاموش کردن خودرو در توقف های بیش از ۲ تا ۳ دقیقه است.

استفاده از دنده مناسب!

رانندگی با دنده مناسب یعنی متناسب با سرعت خودرو و وضعیت حرکت تا حد زیادی در میزان مصرف سوخت موثر است. در اغلب موارد دیده می شود فردی با سرعت ۴۰تا۵۰ کیلومتر با دنده ۴ حرکت می کند، این کار نه تنها به موتور فشار وارد می کند بلکه باعث افزایش مصرف سوخت خواهد شد. به طور مثال اگر با دنده ۳ با سرعت ۶۰کیلومتر در ساعت حرکت کنیم مصرف سوخت ۲۵درصد بیشتر از زمانی است که با دنده ۵حرکت کنیم.

با ملایمت رانندگی کنید

با استفاده ملایم از گاز و خودداری از ترمزهای شدید نه تنها مصرف سوخت کاهش می یابد بلکه موتور و لاستیک ها نیز سالم می ماند و خودرو دیرتر فرسوده می شود.به طور کلی باید نحوه حرکت خودرو را در ترافیک سنگین پیش بینی کنیم تا از شتاب گرفتن و ترمز کردن های ناگهانی جلوگیری شود.نتایج تحقیقات انجام شده نشان داده است که با رانندگی صحیح می توان تا۳۰درصد راندمان مصرف سوخت را کاهش داد.

تعویض روغن موتور

کاهش مصرف بنزین - بهینه سازی مصرف سوختکاهش مصرف بنزین - بهینه سازی مصرف سوخت

تعویض روغن موتور در فواصل تعیین شده باعث افزایش راندمان موتور و کاهش مصرف سوخت می شود.

اگزوز استاندارد

خودروها دارای اگزوز با سایز مشخص هستند. استفاده از اگزوز غیراستاندارد که بزرگ تر و یا کوچک تر از سایز استاندارد باشد باعث کاهش قدرت موتور و افزایش مصرف سوخت می شود. یک تفکر اشتباه در مورد اندازه اگزوز وجود دارد ،برخی فکر می کنند هر چه اگزوز بزرگ تر باشد راندمان آن بیشتر می شود در حالی که در عمل این گونه نیست.

پارک خودرو در مکان های سرپوشیده

توقف طولانی خودرو یا پارک کردن آن در معرض نور آفتاب باعث تبخیر بنزین می شود بنابراین بهتر است خودرو حتی الامکان در سایه و یا در پارکینگ سرپوشیده پارک شود.

شمع ها و وایرها

کاهش مصرف بنزین - بهینه سازی مصرف سوختکاهش مصرف بنزین - بهینه سازی مصرف سوخت

رانندگان باید مطمئن شوند که شمع های موتور در وضعیت خوبی قرار داشته باشد و شمع ها و وایرهای آن ها را در زمانی که به وسیله کارخانه سازنده مشخص شده است تعویض کنند تا احتراق در موتور خودرو در بهترین شرایط انجام و مصرف سوخت پایین نگه داشته شود.

تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
رضا وجدانی
رضا وجدانی عضو تیم استپ هلپ

نا مشخص
مجموع پست ها: 21 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های اتومبیل
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۰ امتیاز
نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
آشنایی با دریچه گاز خودرو
۰ پاسخ
۰ امتیاز
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه