پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
16 نکته برای کاهش مصرف سوخت
ابزارآلات و قطعات
باک بنزین باک بنزین
باک بنزین، مخزنی است برای نگهداری سوخت مورد نیاز خودرو در طول حرکت.این مخزن باید شرایط زیادی داشته باشد تا بتواند سوخت را به درستی نگه دارد. اولین مورد جنس...
مشاهده
اگزوز اگزوز
اگزوز قطعه‌ای در خودرو و دیگر وسایل نقلیه است که دود حاصل از واکنش شیمیایی را که در سیلندر ایجاد می‌شود به خارج از خودرو انتقال می‌دهد. این تعریف اگرچه بیا...
مشاهده
پدال خودرو پدال خودرو
پـدال اهرمی است که با نیروی پای انسان به حرکت در می آید. از گونه‌های پدال می‌توان از پدال گاز، پدال ترمز و پدال کلاچ در خودروها نام برد. برای خودروها قفل و...
مشاهده
تبلیغات
16 نکته برای کاهش مصرف سوخت
همه مالكان خودرو تمايل دارند كه هزينه كمتری برای سوخت خودرو بپردازند و مسافت بيشتری را طی كنند. در این راستا راهكارهای ساده ای وجود دارد كه رعایت آن ها از سوی ايشان سبب كاهش محسوس مصرف سوخت می گردد و انجام دادن آن ها بسیار آسان می باشد و نیازی به صرف هزينه نيز نمی باشد.
  • هميشه با ملایمت رانندگی كنيد و از كاهش يا افزايش غير ضروری سرعت در حين رانندگی خودداری كنيد.

  16نکته برای کاهش مصرف سوخت

  • در شروع حركت نبايستی يكباره بر سر پدال گاز ضربه زده و پرشتاب حركت كنيد.
  • بهينه ترين ميزان مصرف سوخت در محدوده سرعتی بين 80 تا 90 كيلومتر بر ساعت و دور موتور كمتر از 3000 حاصل می گردد به یاد داشته باشيد بيشترين ميزان مصرف بنزين در دنده هاى سنگين و دورهاى بالاى موتور رقم می خورد.
  • هنگام استفاده از سيستم های الكتريكي مانند كولر و چراغ های بزرگ جلو، نيروی بيشتری بر دينام خودرو وارد شده که باعث مى شود موتور نيروی بيشتری را صرف به گردش در آوردن دينام كند. لذا در مواقع غير ضروری از سيستم ها و تجهيزات پر مصرف مثل كولر و چراغ های بزرگ جلو خودرو خودداری نمایيد. همچنين نصب لامپ های غير استاندارد با وات مصرفی بالا مانند لامپ های زنون سبب افزايش مصرف سوخت می گردد.

  16نکته برای کاهش مصرف سوخت

  • در هنگام استفاده از كولر بايستی همه شیشه ها بالا بوده و از ورود هوای بيرون از طريق هواكش ها به داخل خودرو ممانعت كنيد.

  16نکته برای کاهش مصرف سوخت

  • در دوره های زمانی منظم (طبق نظر سازنده خودرو) جهت تنظيمات موتورى به يک تعميرگاه مجاز مراجعه كرده و قطعات مصرفی مانند فيلتر هوا، شمع ها، وایرها و فيلتر بنزين را با توجه به دوره مصرف آن تعويض نمایيد. البته اين شيوه نگهداری از خودرو باعث افزايش عمر مفيد خودرو نيز می گردد.
  • از تنظیم دوره ای باد تايرها غافل نشده و حتما ميزان فشار باد را بر اساس توصيه سازنده خودرو تنظيم نمایید. كم بودن باد تايرها باعث فشار بيشتر بر موتور و سيستم تعليق خواهد شد و كنترل خودرو را در شرايط مختلف دشوارتر می كند. ضمنا از رينگ و تاير توصيه شده توسط خودرو ساز استفاده نمایيد.

  16نکته برای کاهش مصرف سوخت

  • استفاده از قطعاتى مثل اگزوز و سر اگزوزهای غير استاندارد که به عنوان مانعی بر سر گازهای خروجی اگزوز عمل می نمايند باعث بروز اشكال در شكل احتراق درون موتور و در نتيجه سبب افزايش مصرف سوخت خواهد شد.
  • در توقف های بیش از 3 دقيقه خودروی خود را خاموش نماييد.
  • در هوای سرد با گذشت یک دقیقه از درجا كار كردن موتور می توانید با سرعت پایین حركت نمایید تا گرم شدن موتور و گیربکس هم زمان صورت پذيرد بنابراين نياز به درجا كار كردن موتور تا گرم شدن آن نيست.
  • هميشه از باربند های استاندارد استفاده نمایید و در مواقعی که نياز به باربند نداريد آن را از روی خودرو باز كنید علاوه بر اين بارهای اضافه را از خودرو خارج کنید.
  • شيشه های خودرو در زمانی که با سرعت بالا حركت می كنيد بايستی بالا باشند زيرا پايين بودن آن ها سبب ورود باد به داخل اتاق و افزايش نيروی مقاوم باد و در نتيجه افزايش مصرف سوخت خواهد شد.

  16نکته برای کاهش مصرف سوخت

  • استفاده از روغن و واسكازين با ويسكوزيته بيشتر از مقدار توصيه شده سبب افزايش نيروی مقاوم قطعات گردنده در موتور و گيربكس شده كه منجر به سايش سريعتر قطعات و افزايش مصرف سوخت می گردد .
  • از كاركرد موتور در دمای عادی آن در فصول سرد سال اطمينان حاصل نمایید چرا كه كاركرد موتور در زمانی كه به دمای عادی نرسيده باشد سبب افزايش محسوس مصرف سوخت خواهد شد. در صورتی که موتور خودرو شما در فصول سرد سال به دمای عادی نمی رسد به تعميرگاه های مجاز مراجعه نمایید.
  • قبل از عزیمت به سمت مقصد حتما مسیر را مورد ارزیایی قرار داده و از كوتاه ترین مسير ممكن تردد كنيد.
  • از پر كردن كامل باک بنزين خودرو خودداری كنيد.
  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  امیرحسین رضازاده
  امیرحسین رضازاده عضو تیم استپ هلپ

  علاقه مند به برنامه نویسی و خودرو
  مجموع پست ها: 222 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های اتومبیل
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
  آشنایی با دریچه گاز خودرو
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه